Az agya mindenkinek hasonlóképpen működik, de ha van is némi szórás az érzékelésben, a hasonlóság lehetővé teszi, hogy megmérjék, a nagy átlag hogyan reagál bizonyos ingerekre . Például bizonyos vizuális jeleket, képeket megjegyez, míg másokat elfelejt. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) szakemberei szerint függetlenül attól, hogy milyen tapasztalatokkal és milyen háttérrel szemléli valaki a külvilágot, az emberek fejében átlagosan ugyanazok az emlékképek ragadnak meg, és ugyanazokat felejtik el - hívta fel a figyelmet a hvg.hu .
Egy 5000 fős online mintán elvégzett teszt során a felhasználóknak ugyanazokat a képeket kellett megnézniük, és egy gomb lenyomásával jelezni, valahányszor egy fotó ismerősnek tűnt a számukra. A képeket ezek alapján pontozták, majd az egészet betáplálták a MemNet rendszerbe, amely az eredményekből tanulva már képes felismerni és rangsorolni az általa látott fotókat.
A LaMem Demo oldalon bárki megnézheti, a saját fotója vajon mennyire emlékezetes mások számára. Az algoritmus a látott képeket egy hőtérkép alapján 0 és 1 pont között értékeli: minél magasabb a pontszám, annál emlékezetesebb az adott kép, illetve annak tartalma. A 0,5-es érték arra mutat, hogy az emberek fele képes felidézni a képet 100 másodperccel azután, hogy látta azt.
A hőtérkép azt is megmutatja, hogy a képnek melyik része a leginkább érdekes. A pirosra színezett terület, amelyre a leginkább emlékeznek, míg a kékes árnyalatú felületekre alig-alig.