"A nyelvi feldolgozásért elsősorban a bal agyfélteke a felelős, és néhány kutató úgy véli, ez azért van így, mert a bal agyfélteke a nagyon gyorsan változó hangok analizálására specializálódott" - magyarázta Peter E. Turkeltaub, a kutatás vezetője.
Turkeltaub és kutatócsoportja gyorsan és lassan változó hangokat rejtett el egy háttérzaj felvételében, amit 24 önkéntesnek játszottak le. A kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy jelezzék egy gomb megnyomásával, ha hallják a hangokat. "Minden önkéntest arra kértünk, hogy az első 20 hang esetében a válaszadáshoz a jobb kezüket használják, majd a bal kezüket a másik 20 hang lejátszása alatt, és így tovább" - fűzte hozzá a kutató.
Az eredményekből kiderült, hogy amikor az önkéntesek a jobb kezüket használták, a gyorsabban változó hangokat hallották ki jobban, amikor pedig a bal kezüket, akkor a lassabban változó hangokat. "Ezek az eredmények szintén bizonyítják az érzékelés és a motoros rendszerek közötti kapcsolatot. Ez tényleg elképesztő. Gondoljunk csak bele, hogy éppen hazánk zászlaját lengetjük a kezünkben, miközben az egyik miniszterelnökjelöltet halljuk beszélni. A beszéd éppenséggel kissé eltérően hangozhat számunkra, attól függően, hogy a zászló a bal, vagy a jobb kezünkben van" - fejtette ki Turkeltaub.
Az új megállapítás a kutatók szerint újabb kezelések kifejlesztéséhez segítheti hozzá a tudósokat, különösen a szélütéses , beszédzavaros betegségek esetében. A kutatás előtt egyébként már a képalkotókkal végzett vizsgálatok is utaltak a feldolgozás ilyen jellegű különbségeire. A tanulmányt az Amerikai Idegtudományi Társaság éves ülésén mutatták be.