Az ízérzékelés elsősorban a nyelvünkön történik, de a szájpadlásnak és a száj nyálkahártyájának, sőt, a szaglásnak is szerepe van benne. Éppen ezért, az ízérzékelés zavarainál mindig számításba kell venni, hogy valójában nem a szaglás zavaráról van-e szó. Ugyanakkor ezeknek a betegségeknek a diagnosztizálása nagyon nehéz, hiszen rendkívül szubjektív dologról van szó. Éppen ezért nem is lehet pontosan tudni, hány embert érinthetnek az ízérzékelési zavarok.
Az ízérzékelési zavarok kialakulásánál érintett lehet a nyelv vagy a száj nyálkahártyája, az agy és az idegrendszer egyaránt, de ezek a problémák visszavezethetőek akár daganatos betegségekre (vagy az azokkal összefüggő kezelésekre), tápanyaghiányra is.
Számos műtéti beavatkozás is befolyásolhatja az ízek érzékelésének képességét, például azok, melyek a nyelvet, a szájüreget érintik. Egy 2014-es kutatás azonban azt is bizonyította, hogy a gyomorszűkítő műtéten átesettek mintegy háromnegyedénél megváltozik az ízérzékelés. Krónikus betegségek, elsősorban a hormonrendszert érintő problémák, mint a cukorbetegség és a Sjörgen-szindróma is okozhatnak ízérzékelési zavarokat, de az AIDS-betegekre is jellemző lehet az ízérzékelés megváltozása. Bizonyos neurológiai problémák, például az idegsérülések, a szklerózis multiplex vagy az arcot érintő paralízis is okozhatja az ízérzékelés teljes vagy részleges elveszítését.
Tápanyaghiány miatt is kialakulhatnak bizonyos zavarok, például a túl kevés cink, réz vagy nikkel is okozhatja, hogy nem érezzük az ízeket. Ezek hátterében lehet felszívódási zavar, alultápláltság vagy az egyoldalú táplálkozás is.
Az esetek legnagyobb részében az alapbetegség kezelésével az ízérzékelés képessége is visszatér. A terápia lehet gyógyszeres, de az életmód megváltoztatásával is nagyszerű eredményeket lehet elérni (például ha rendesen beállítják a műfogsort, vagy lecserélik az irritáló szájvizeket).
Az ízérzékelés zavarai időnként gyógyíthatatlanok, vagyis az ízek érzékelésének képességét nem lehet visszaállítani, például akkor, ha súlyos idegi károsodás okozza ezt a problémát. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az idő előrehaladtával az ízérzékelésünk is romlik, vagyis minél idősebb valaki, annál nagyobb az esélye arra, hogy ízérzékelési zavar alakul ki nála.