Tudattalanul ugyan, de nagy hatással tudnak lenni ránk a különböző szagok. Dr. Mark Moss, a Northumbriai Egyetem pszichológiai tanszékének vezetője azt tanulmányozta, hogy az esszenciális olajok milyen hatással vannak az emberi teljesítményre - írja a BBC. Kutatásaiból az derült ki többek között, hogy a rozmaring segíti a memóriát.
"A zsálya és a borsmenta pedig az észlelés szempontjából hasznos. A levendula viszont rontja az emlékezőtehetséget, és lelassítja a reakcióidőt. Ugyanakkor más kutatások szerint az orvosi vagy fogászati kezelések előtti szorongást képes enyhíteni" - mondta dr. Moss.
"A szagok viselkedésre gyakorolt hatásának nagy része nem tudatos folyamat. Nem dolgozzuk fel aktívan a körülöttünk lévő szagokat, különösen a gyengéket nem. Csak azokra figyelünk fel, amelyek elég erősek" - mondta.
A félelem szaga?
Ezek után nem meglepő, hogy a szagok akár arra is hatással lehetnek, hogy mennyire vagyunk produktívak. Egy ilyen illat kifejlesztésén dolgozik a Moodify nevű izraeli cég.
Ők azzal kerültek be a köztudatba, hogy a lakásban tartott macskaalmokra találtak megoldást. Ők ugyanis egy olyan technológiát dolgoztak ki, ami semlegesíti az alom kellemetlen szagát úgy, hogy receptorokat aktiválnak a szaglóhagymában, az agy azon részében, ami az illatok feldolgozásáért felel.
A szintén izraeli Weizmann Intézettel együtt most egy olyan illaton dolgoznak, amitől az emberek jobban teljesítenek, jobb a közérzetük és nagyobb a biztonságérzetük. Az Intézet már megállapította, hogy az ejtőernyősök a "félelem szagát" bocsátják ki, mielőtt kiugranának. A tudósok ezt az illatot szeretnék reprodukálni, mivel szerintük ez segíthet éberebbé tenni az embereket.
Noha a félelemnek nincs felismerhető szaga, a szaglóreceptorok képesek észlelni a stresszes helyzetekhez kapcsolódó izzadság illékony molekuláit. Ezek azok a molekulák, amelyeken a tudósok dolgoznak.
"Lehetséges, hogy ezáltal javulni fog a kognitív és a pszichológiai teljesítmény" - mondta dr. Yaniv Mama, a Moodify alapítója és vezérigazgatója.
Azt viszont, hogy mennyire fontos a szaglás, általában csak akkor vesszük észre, ha valami miatt elveszítjük. "Akik elveszítették a szaglásukat, gyakran elszigetelődnek, mivel attól tartanak, hogy társaságban nem vennék észre, ha rossz szagot árasztanának. Éttermekbe sem járnak, mivel már nem ízlik úgy számukra az étel. Így nehezebben alakítanak ki kapcsolatokat másokkal" - mondta Klio Maniati vegyészmérnök, a Moodify munkatársa.