A prosztataproblémák első tünetei: vizelési zavarok

Gyakori tévhit, hogy a prosztataproblémák csak az idősebb korosztályt érinthetik. Ennek ellentmondó tény, hogy a prosztatagyulladással elsősorban a 30-40 éves férfiaknak kell megküzdeniük.

Milyen szerepet tölt be a prosztata a férfi szervezetében ?

Köztudott, hogy a prosztata jóindulatú megnagyobbodása általában az 50 év feletti férfiaknál jellemző, és az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb probléma. Az viszont kevésbé ismert tény, hogy a prosztatagyulladás ( prosztatitisz ) akár a 30 éves kor alattiaknak is gondot okozhat. A betegség első tünete a gyakori - súlyosabb esetben akár 15-20 percenként jelentkező - éjszakai vizelési inger, amely ellehetetlenítheti a nyugodt alvást. Kezelés nélkül idővel a panaszok nappal is megjelenhetnek, ezért érdemes már az első tüneteknél urológushoz fordulni, hogy elkerüljük a további állapotromlást.

prosztatapanaszok, prosztatagyulladás, prosztatitisz, vizelési panaszok
Tévhit, hogy prosztataproblémák kizárólag idősebb korban jelentkezhetnek. Fotó: Getty Images

Akut prosztatagyulladás

Az akut prosztatagyulladást a sokszor és hirtelen jelentkező vizelési ingeren kívül gyakran jár együtt fájdalmas, nehezen induló, kis mennyiségű vizeletürítéssel, magas lázzal, alhasi vagy gáttáji fájdalommal, elesettségérzettel, sőt akár fájdalmas magömléssel is. A tüneteket általában bakteriális fertőzés váltja ki, amely vizelettenyésztéssel kimutatható. Az urológus által kért laborvizsgálat során sok esetben a bélbaktériumok - például E. coli - elszaporodására derül fény, amelyek többnyire a húgycsövön keresztül jutottak el a prosztatához. Ritkább esetben azonban akár különböző gócpontokból - például fogászati gyulladásokból - a véráramon keresztül is érkezhetnek más típusú kórokozók. Az akut, bakteriális prosztatagyulladás leghatásosabb kezelése a megfelelően kiválasztott és meghatározott ideig alkalmazott antibiotikum-kúra.

A prosztatagyulladás azonban nem bakteriális eredetű is lehet, és mivel ilyenkor a pontos ok gyakran nagyon nehezen vagy egyáltalán nem beazonosítható, ezért a betegség kezelése sem egyszerű. A tünetekre jellemző, hogy hullámzó jelleggel vissza-visszatérnek, ami az életminőség jelentős romlásával járhat. A kezeletlen, illetve visszatérő betegség olyan hosszú távú panaszokat okozhat, mint például a gáttájék, a herék, a húgyhólyag vagy az alhas felé kisugárzó fájdalom, állandósuló hólyagürítési zavarok, fájdalmas székelés, merevedési problémák, a nemi vágy csökkenése, továbbá stressz és depresszió.

Amennyiben a kóros állapot - akár enyhébb formában - három hónapon túl is fennáll, krónikus prosztatagyulladásról beszélhetünk. A krónikus nem bakteriális prosztatagyulladást, más néven kismedencei fájdalom szindrómát kiválthatja például fertőzések után visszamaradó hegesedés, vagy akár a tartós stressz is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Terápiás lehetőségek

A krónikus bakteriális prosztatagyulladás ismételt antibiotikumos kezelést igényel, többnyire hosszabb, akár 6-12 hetes időtartamon keresztül. Az szakorvos kiegészítésképpen nem szteroidtartalmú gyulladásgátlókat, valamint olyan gyógyszereket is javasolhat, amelyek ellazítják a prosztata simaizomzatát, amitől könnyebbé válhat a vizeletürítés. A nem bakteriális prosztatagyulladás kezelése személyre szabott: fontos része például a stresszcsökkentés, az életmódbeli és étrendi változtatások, valamint a célzott mozgásgyakorlatok. A gyulladás megszűnéséig kerülni kell például a hosszadalmas egy helyben ülést, a kerékpározást, a fűszeres ételeket és az alkoholt, javasolt viszont fokozni a cink és a D-vitamin bevitelét. A kezelés kiegészítésképpen alkalmazhatunk tünetenyhítő, gyógynövényes készítményeket is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra