Az ivarsejtjeik defektusa miatt terméketlen férfiaknak nagyobb az esélye, hogy fiatalon haljanak meg - egy új tanulmány állapította ezt meg, amely a Human Reproduction című szakfolyóiratban jelent meg. Azok a férfiak, akiknek a spermájában kettő vagy annál több elváltozás mutatkozik, kétszer akkora eséllyel haltak meg egy nyolcéves perióduson belül, mint a normális ondóval rendelkezők.
A tanulmányt dr. Michael Eisenberg vezetésével készítették az amerikai Stanford Egyetemen. Eisenberg, aki az urológia docense a neves kaliforniai egyetemen, most arra hívja fel a figyelmet, hogy az általuk vizsgált, kevésbé ismert jelenségek legalább olyan kockázati tényezőt jelentenek, mint a dohányzás vagy a cukorbetegség (ezek is megduplázzák az idő előtti halálozás kockázatát), márpedig ez utóbbiakkal sokkal többet foglalkozik a közvélemény.
A terméketlenség a fejlett országokban nem ritka probléma: a párok egyhetede küzd ezzel kapcsolatuk bizonyos szakaszában. Ugyanakkor Eisenberg szerint az ő tanulmányuk mindössze a harmadik azoknak a sorában, amelyek a férfiak terméketlenségének és halálozásának (mortalitásának) összefüggését világszinten vizsgálta - írja a brit lap, a Daily Mail .
Eisenberg és kollégái majdnem 12 ezer férfit vizsgáltak meg, akik 20 és 50 év közöttiek voltak. A férfiak azok közül kerültek ki, akik 1994 és 2011 között lehetséges terméketlenség miatt kerestek fel gyógyászati központokat. Ezek után 90 százalékos pontossággal mérték fel Eisenbergék, hogy ki halt meg közülük a "követési időszakban", ami nyolc évet tett ki.
A terméketlen férfiak korábban halnak (Fotó: Europress)
Minél rosszabb állapotban volt a spermájuk a férfiaknak , annál nagyobb volt az esélyük a korai elhalálozásra. Ha valakinek csak egyetlen ilyen típusú problémája volt, annál nem volt kimutatható ilyen összefüggés, a kettő vagy annál több probléma esetén viszont ugrásszerű volt a változás, kétszeresre nőtt a halálozás kockázata.
A mortalitási arány az elváltozások számával arányosan nőtt - ezt is megállapították a stanfordi kutatók. Ugyanakkor ez nem jelent óriási számokat: a 11 935 férfi közül 69 halt meg a következő nyolc évben. Ám ha tudjuk, hogy átlagéletkoruk mindössze 36,6 év volt, akkor ez már drasztikusabb adatnak tűnik, ráadásul ezek a férfiak az átlagosnál jobban szituáltak voltak, egészségesebben étkeztek, magasabb volt a képzettségük és a jobban hozzáfértek az egészségügyi ellátáshoz.
Eisenberg szerint a magas halálozási arány éppen ezért különösen nagy figyelmet érdemel: valószínűleg a terméketlenség ezekben a férfiakban valamilyen általános egészségügyi problémára utalhat. Az efféle összefüggések kimutatására most újra átnézik az összegyűjtött adatokat, és igyekeznek a rejtett tendenciákat felismerni és elemezni.