Ezek a betegségek vérünk legnagyobb ellenségei

Évente mintegy 1,3 millió új beteget diagnosztizálnak világszerte vérrákkal, pontosabban rosszindulatú vérképző- és nyirokszervi (onkohematológiai) megbetegedéssel. Ide tartoznak a különböző leukémiák, limfómák és a myeloma multiplex is. Ezek a problémák az összes rákos megbetegedés mintegy 7 százalékát teszik ki.

Az onkohematológiai megbetegedések az emlő-, tüdő-, vastagbél- és prosztatarák után az ötödik leggyakoribb daganatos betegségtípusnak számítanak. A rosszindulatú vérképző- és nyirokszervi betegségeket a köznyelvben csak vérrákként emlegetik, és sokkal gyakoribbak, mint sokan gondolják. Mutatjuk, mit kell feltétlenül tudnod róluk.

Mi a vérképző szervek szerepe a szervezetben?

A legfontosabb vérképző szerv a csontvelő: ez termeli a vérben található vörösvértesteket, fehérvérsejteket és vérlemezkéket. A fehérvérsejtek elsősorban az immunrendszer működésért felelősek, valamint a kórokozók elleni védekezésben játszanak fontos szerepet. A vérlemezkék a véralvadásban töltenek be lényeges feladatot, a vörösvértestek pedig az oxigént szállítják szervezetünkben. A vérképző szervek közül a csontvelő mellett még a nyirokcsomókat kell megemlíteni: ezek nem sejteket termelnek, hanem a fehérvérsejtek éréséért felelősek.

férfi nyirokcsomóit vizsgálja az orvos
A megnagyobbodott nyirokcsomók is rosszat jelenthetnek. Fotó: Getty Images

A vérképző szervekben is megjelenhetnek daganatos betegségek. A jelenleg rendelkezésre álló diagnosztikai eszközöknek és módszereknek köszönhetően azonban ezek ma már könnyen beazonosíthatók.

A több mint százféle onkohematológiai betegségnek három fő csoportját különböztetjük meg: a csontvelő daganatos megbetegedéseit leukémiának, avagy fehérvérűségnek, a nyirokcsomó-eredetű daganatokat limfómáknak hívjuk, a myeloma pedig a csontvelő plazmasejtjeinek daganatos betegsége. Kórlefolyásuk szerint is osztályozhatjuk ezeket a betegségeket, amelyek alapján lehetnek akutak, azaz agresszívak és gyors növekedésűek, illetve krónikusak, azaz lassabb lefolyásúak” – ismertette dr. Váróczy László hematológus szakorvos, a Debreceni Egyetem egyetemi docense.

Hogyan ismerhető fel a betegség?

A betegség tünetei rendkívül általános jellegűek, a legtöbbször a vérképzési zavar miatt kialakult vérszegénységgel kapcsolatosak. Jellemző például a gyengeség, fáradékonyság, alacsony vérnyomás és hajhullás. A daganatos sejtek gátolhatják a vérlemezkeképzést is, az emiatt kialakult vérlemezkehiány pedig vérzékenységet okozhat. A visszatérő fertőzések pedig a fehérvérsejtek megbetegedéseit jelezhetik, amelyek szintén a vérképző szerveket érintő rák miatt alakulnak ki. A myeloma multiplexnek más jellegű tünetei vannak: ezt a betegséget csontfájdalomról, fogyásról, illetve veseelégtelenségről lehet felismerni.

„Általában a háziorvosban merül fel a gyanú, hogy valami komolyabb baj lehet, hiszen a beteg elsőként őt keresi fel az általános tünetekkel. A legjellemzőbb, hogy első lépésben a vérszegénységre derül fény. A háziorvosi vizsgálat az esetek többségében megerősíti, hogy egyszerű vashiány vagy B12-vitamin-hiány áll-e a vérszegénység hátterében, ellenkező esetben pedig a beteget hematológiai szakrendelésre küldik, további kivizsgálásra. A megnagyobbodott nyirokcsomók is rosszat jelenthetnek, és szintén hematológiai kivizsgálást igényelnek. Ezek a megnagyobbodott csomók általában fájdalmatlanok és több mint 2 centiméteres az átmérőjük” – magyarázta a szakértő.

A korszerű laborvizsgálatoknak köszönhetően ma már egy vérvétel is elég lehet a diagnózishoz. Ha ez önmagában kevés, a kivizsgálás csontvelő-mintavétellel, illetve nyirokcsomó-biopsziával is kiegészül. A csontvelő-, illetve a nyirokcsomó-mintavételt helyi érzéstelenítéssel végzik, amely inkább kellemetlenséget jelent a beteg számára, mintsem fájdalmat. Nincs szükség arra sem, hogy a beteg emiatt kórházi ellátást kapjon, járóbeteg-ellátásban megoldható mindkét beavatkozás. A betegség pontosabb felméréséhez emellett szükség lehet röntgen-, CT- vagy Pet-CT-vizsgálatra is. Ebben radiológus segíti a hematológus munkáját. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Új lehetőségek a betegek kezelésében

Az onkohematológiai betegségek kezelése az elmúlt években rendkívül sokat fejlődött. A páciensek lehetőségei korábban korlátozottabbak voltak, de ma már lényegesen jobbak az esélyek a gyógyulásra, illetve a betegséggel történő együttélésre. 

„A sok mellékhatást okozó kemoterápiáknál korszerűbb eljárások is rendelkezésre állnak: olyan célzott, daganatellenes kezelések, amelyek nemcsak kevesebb mellékhatással járnak, de eredményesebbek is. Rendkívül nagy könnyebbség a betegnek, ha nem kell bejárnia vagy befeküdnie a kórházba, akár otthon is beszedheti a tabletta formájában felírt gyógyszereket, és sokkal kellemesebb körülmények között gyógyulhat” – mutatott rá Váróczy doktor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.