Az andropauzális szindróma, vagyis a férfi "menopauza" az egészséges férfiakhoz képest négyszer gyakrabban fordul elő a szívelégtelenséggel élő férfiak esetében.
Az évek előrehaladtával a férfiaknak egyre nagyobb az esélyük a változókori betegség, illetve időskori androgén-hiányállapot (ADAM) néven is ismert andropauzális szindróma kialakulására. Az AS-ben szenvedő férfiak szervezetében csökken a tesztoszteronhoz hasonló anabolikus hormonok szintje és emiatt alakulnak ki később a klinikai tünetek is. A tünetek három fő kategóriába oszthatók. Vannak köztük szexuális eredetű problémák (erekció-zavar, vágycsökkenés, a szőrnövekedés lassulása és teljesítményproblémák), pszichológiai zavarok (bátortalanság, depresszió, feszültség, nyomottság, idegesség) és testi/vegetatív rendellenességek (ízületi- és izomproblémák, verejtékezés, alvásigény-növekedés, alvászavarok , gyengeség, kimerültség).
A szívelégtelenség főként az idősebb férfiak betegsége. A szisztolés szívelégtelenségben szenvedő férfiak esetében gyakoriak az anabolikus hormonzavarok, amik ronthatják a betegek távolabbi kilátásait és fizikai teljesítményüket, továbbá depresszió kialakulásához is vezethetnek. Eddig azonban senki sem vizsgálta meg, hogy milyen kölcsönhatás van a szívelégtelenség, az andropauzális szindróma előfordulása, és a betegség tüneteinek súlyossága között.
A tudósok Ewa A. Jankowska, a Wroclawi Orvosi Egyetem professzora vezetésével 232, 40 és 80 év közötti, szisztolés szívelégtelenségben szenvedő férfibeteg és 362 hasonló korú, egészséges férfi esetében vizsgálták meg az andropauzális szindróma előfordulásának gyakoriságát és a tünetek súlyosságát. A tünetek súlyosságának osztályozásához a tudósok az idős férfiak esetében ilyenkor használt tünet-osztályozási skálát használták fel. Egy-egy beteg esetében 50 pont feletti értéknél és afelett állapítottak meg andropauzális szindrómát.
Az eredmények szerint a szívelégtelenséggel küzdő férfiak egyharmadának voltak AS-re utaló tünetei is, korosztálytól függetlenül. A 40 és 59 év közötti férfiak esetében négyszeres volt az AS előfordulási aránya és ebben a korosztályban a szexuális és testi/vegetatív tünetek is súlyosabbak voltak, mint a többi korcsoportban. A 60-80 éves korosztályban szívbetegségtől függetlenül hasonló volt az andropauzális szindróma előfordulása és a tünetek súlyossága is. A szisztolés szívelégtelenséggel küzdő férfiak esetében mindkét korcsoportban (40-59 és 60-80) azonos volt az AS előfordulási aránya.
A tudósok szerint az adatok alapján világosan látszik, hogy a szívelégtelenség felgyorsítja az öregedési folyamatokat és elősegíti az andropauzális szindróma korai kialakulását. "A szívelégtelenség anabolikus hormonzavarokat okoz, ami elősegíti az AS kialakulását. Az andropauzális szindrómában szenvedő betegek életminősége jelentősen leromolhat a betegség hatására és a pácienseknek emiatt állandó endokrinológiai és szexuális tanácsadásra lehet szükségük" - mondta Jankowska professzor.