Az Archives of Otolaryngology - Head and Neck Surgery folyóirat május 18-i számában megjelent cikkben az Alabamai Egyetem kutatói arról számolnak be, hogy összefüggés van a hallásproblémák kezdete és a kék gyémántként ismert potencianövelő szedése között. A gyógyszer a foszfordiészteráz-5 inhibitorok (PDE-5i) közé tartozik, más potencianövelő gyógyszerekkel együtt.
2007-ben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatala (FDA) már arra kötelezte a gyártókat, hogy helyezzenek el jól látható figyelmeztetéseket a gyógyszerek dobozán a halláskárosodás kockázatairól, miután abban az évben többen is hirtelen hallásvesztésről számoltak be a gyógyszer szedői közül.
"Az eredmények alapján úgy tűnik, jogos volt ez az intézkedés" - mondta el Gerald McGwin epidemiológus professzor, a tanulmány szerzője egy sajtóközleményben. "Bár a vizsgálatnak megvannak a korlátai, nyilvánvaló, hogy a gyógyszert szedő betegeket megfelelően tájékoztatni kell a halláskárosodás tüneteiről és jeleiről, továbbá arra kell biztatni őket, hogy azonnal forduljanak orvoshoz, hogy megelőzzék a tartós károsodást."
A vizsgálatban több, mint 11500, negyven év feletti férfi adatait elemezték, amelyeket 2003 és 2006 között gyűjtöttek. McGwin és csapata azt találta, hogy a PDE-5i csoportba tartozó gyógyszereket szedőknél kétszeresére nőtt a halláskárosodás kockázata a potencianövelőt nem használókhoz képest.
A kutatók hangsúlyozták, hogy további kutatásokra van szükség, de véleményük szerint ennek egyik lehetséges magyarázata a szóban forgó gyógyszercsoport eredeti felhasználási területe lehet. Ezeket a gyógyszereket ma zömében a merevedési zavarok kezelésében alkalmazzák, azonban eredetileg a tüdőartéria magas vérnyomása ellen fejlesztették ki őket.
"A PDE-5i csoportba tartozó szerek azért hatásosak merevedési zavarok esetén, mert megnövelik egyes szövetek véráramlását" - magyarázta McGwin. "A feltételezések szerint ez a fül egyes szöveteiben is így van, ahol azonban a keringés fokozódása hallásvesztéshez vezethet."