Aki jó házasságban él, annak hétszer kisebb az esélye egy végzetes szív- és érrendszeri megbetegedésre, mint az egyedül élőknek. A magány különösen a férfiaknál nagy rizikófaktor.
A férfiak sokkal gyakrabban halnak bele olyan betegségekbe, amelyekből a nők képesek kigyógyulni. A gyengébbik nem egyik titka, hogy másképp kezeli a stresszt, amely számos betegség kiváltója.
Mi is válthat ki stresszt napjainkban? Az életmód - dohányzás, alkoholfogyasztás, feszültséggel teli élet - mellett a pszichés tényezőknek is nagy szerepük van abban, hogy az emberen mennyire uralkodik el a stressz, és ennek milyen következményei lesznek - mondta el az InfoRádióban Lukács Lujza, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Pszichológiai tanszékének oktatója.
Egy kutatás során megfigyelték, hogy a rosszabb szociális helyzetben élők gyakrabban halnak bele olyan betegségekbe, amelyekből a gazdagabbak kigyógyulnak. De a nők is életképesebbek, mint a férfiak, az egyes szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők körében többször annyi férfi hal meg idő előtt, mint nő.
Tanult tehetetlenség
A nőknél erősebb a társas támogatás keresése, azaz problémáikat nem egyedül próbálják meg megoldani, hanem a barátokhoz, rokonokhoz fordulnak. A férfiaknál viszont a tanult tehetetlenség a gyakoribb, azaz gyakrabban hiszik el magukról, hogy nem tudják visszaszorítani az életükben jelentkező stresszt. Nem menekülnek előle és nem is küzdenek ellene.
A férfiak ritkábban rúgnak fel egy rossz házasságot, és az sem jellemző rájuk, hogy felmondanák stresszes állásukat.
A szakember szerint a stressz ellen háromféle úton lehet küzdeni, amelyek mindegyikére érdemes odafigyelni. Egyrészt koncentrálni kell a stresszt kiváltó problémára, küzdeni kell azok ellen.
Fontos az önmagunkra figyelés is, önmagunk feszültségmentesítése. Ezt szolgálhatja például egy masszázs vagy egy fürdő. A stressz oldásában azonban mások is segítségünkre lehetnek, érdemes tehát a barátok vagy a rokonok társaságában feloldódni és megszabadulni a problémától.