Krónikus prosztatagyulladás: ezek a legfontosabb tudnivalók

Mikortól beszélünk krónikus prosztatagyulladásról (CP)? Mi az a CPPS? Milyen tünetekkel jár, milyen kezelési lehetőségek vannak? Mutatjuk!

A krónikus prosztatagyulladás jelentős mértékben ronthatja az érintettek életminőségét, éppen ezért fontos, hogy minél előbb felismerjük, mert akkor nagyobb eséllyel lehet megszüntetni a kiváltó okokat. Nagyon változatos tünetei vannak, ráadásul ezek időről időre elmúlhatnak és később váratlanul visszatérhetnek.

Mikor beszélünk krónikus prosztatagyulladásról?

Ez az állapot a prosztata három hónapnál is tovább fennálló, ismeretlen okból vagy bakteriális fertőzés következtében létrejövő gyulladását jelenti, amelyhez többféle tünet társulhat.

  • Krónikus bakteriális prosztatitisz esetén egyértelműen baktériumfertőzés okozza a panaszokat, amelyek fokozatosan válnak egyre rosszabbá, de akár hónapok is eltelhetnek, amíg sikerül kideríteni a fájdalom hátterében álló valódi okot.
  • A kisebb vagy nagyobb fájdalommal és általános diszkomfortérzettel járó kismedencei fájdalom szindróma (CPPS) esetében a tünetek hátterében nem mutatható ki kórokozó.

A krónikus prosztatitisz fenti változatai akár fiatalabb korban is megjelenhetnek, enyhébb vagy súlyosabb gyulladásos panaszokkal jellemzően a 25-50 év közötti férfiaknál találkozhatunk.

A KRÓNIKUS PROSZTATAGYULLADÁS TÜNETE PÉLDÁUL A MEREVEDÉSI ZAVAR. FOTÓ: GETTY IMAGES
A KRÓNIKUS PROSZTATAGYULLADÁS TÜNETE PÉLDÁUL A MEREVEDÉSI ZAVAR. FOTÓ: GETTY IMAGES

Kialakulásában szerepet játszhat:

  • alsó húgyúti bakteriális fertőzés, 
  • autoimmun betegségek,
  • stressz,
  • hormonális tényezők,
  • prosztatakövek,
  • vizelet visszaáramlása a prosztata szöveti állományába a húgycsőben megnövekedett nyomás miatt (például húgycsőszűkület, külső húgycsőzáróizom fokozott összehúzódása).

A férfiak közel fele élete során legalább egyszer találkozik a prosztatagyulladás tüneteivel. A férfiak visszatérő alsó húgyúti fertőzésének a leggyakoribb oka a krónikus bakteriális prosztatagyulladás.

Hajlamosító tényezők közé tartozik:

  • orvosi eszközös beavatkozás (például húgyhólyagkatéter behelyezése, urológiai műtét),
  • szexuális úton terjedő fertőzés,
  • visszatérő egyéb alsó vagy felső húgyúti fertőzés (például húgycsőgyulladás).

Krónikus prosztatagyulladás jellemző tünetei:

  • alhasi tompa fájdalom, amely kisugározhat a gáttájék, a herék és a húgyhólyag felé, 
  • gyakori vizelési inger,
  • a vizeléskor fokozódó fájdalom, 
  • fájdalmas ejakuláció, 
  • merevedési zavarok.

Nem szabad elbagatellizálni

A fenti panaszokat az okozza, hogy a prosztata a gyulladás miatt megduzzad. A gyulladással járó duzzanat feszíti a prosztata kötőszövetes tokját, ami tompa fájdalomként jelentkezik, illetve nyomás alatt tarthatja a húgycsövet, ami a vizelési zavarokat okozza. Ezekben az esetekben nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel, bakteriális fertőzés esetén pedig gyakran elnyújtott antibiotikumkúrával kezdik meg a kezelést a szakemberek.

A krónikus kismedencei fájdalom szindróma (CPPS) a krónikus prosztatagyulladás végstádiuma. Ekkor már kórokozó nem mutatható ki, csak a szokatlan fájdalom marad. A kezelése a tapasztalt urológus számára is kihívás, és nem kevés türelmet kíván a beteg részéről. Általánosan elfogadott kezelési séma nem létezik, a terápia általában több szakma képviselőinek bevonásával történik, fő irányát a gyógytorna, pszichoterápia, nem szteroid gyulladásgátlók, izomlazítók, növényi eredetű szerek képezik.

Mit tehetünk a megelőzés jegyében?

Ideális esetben a krónikus kismedencei fájdalom szindrómában szenvedő páciens tünetmentessé tehető, azonban az érintettnek számolnia kell azzal, hogy a betegség bármikor visszatérhet. A CPPS leginkább a csípős, fűszeres, nehéz ételek fogyasztásának mellőzésével, valamint a túlzott alkoholfogyasztás elkerülésével és teljes életmódváltással előzhető meg. Javasolt elkezdeni sportolni, jógázni. Nem szabad hagynunk, hogy ez a betegség megkeserítse az életünket, ebben szakképzett pszichoterapeuta lehet a segítségünkre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.