3 havonta új oltás kell? Virológus válaszol

Világszerte, így itthon is egyre inkább emelkedik a koronavírus-fertőzöttek száma. De vajon szükséges-e emiatt ismét maszkot hordani? Be kell-e adatni egy újabb védőoltást? És mire számíthatunk az idei őszi-téli időszakban? Szakember válaszol.

„Tudomásul kell venni, hogy a koronavírus megérkezett, itt van és itt is fog maradni, együtt kell vele élnünk” – jelentette ki Jakab Ferenc virológus, a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője. A szakember az InfoRádiónak arról beszélt , hogy a kórokozó a normál felső légúti fertőzéseket okozó vírusok kategóriájában fog tartozni, ezért szezonálisan ugyanúgy számolnunk kell majd vele, mint a többivel. Az idei szezonnal kapcsolatban arra számít, hogy még erőteljesebb lesz az omikron variáns jelenléte.

koronavírus, oltás
Oltáshoz készíti elő a koronavírus elleni oltóanyagot egy asszisztens a békéscsabai Réthy Pál kórházban. Fotó: MTI/Rosta Tibor

Rendszeresen be kell oltatnunk magunkat?

A COVID-19 elleni védőoltásokkal kapcsolatban Jakab úgy fogalmazott, hogy a harmadik adagot nemcsak bizonyos feltételek mellett ajánlott, hanem mindenképpen be kell adatni. Több tanulmány is bizonyítja ugyanis, hogy a két alapoltás után a harmadik, ismétlő oltás adja az erős immunválaszt és védettséget a kórokozóval szemben.

A 4. dózissal kapcsolatban viszont már vannak kételyei a virológusnak. Szerinte, aki régen kapta meg a harmadik oltást, de átvészelte a nyári időszakot megfertőződés nélkül, az szeptember-október környékén beadathatja magának az újabb emlékeztető adagot. A három-négy havonta történő oltakozást viszont semmiképpen sem támogatja, hiszen jelenleg nincsenek adatok ennek klinikai következményeiről. Azt ugyanakkor el tudja képzelni, hogy – akárcsak az influenza elleni oltást – évente felserkentsünk az immunrendszerünk a védekezőképességét az őszi szezonban.

Szükség van már a maszkra?

A szakember arra is kitért, hogy a nyári tömegrendezvények egyértelműen kedveznek a koronavírus terjedésének, ennek is köszönhető az esetszám-növekedés . A maszkhasználatról ugyanakkor úgy véli, hogy nincs egyetemes szabály arra, hogy mennyi fertőzött esetén kellene felvenni, amíg nincs kötelezővé téve – ez inkább egyéni mérlegelés kérdése. Zárt és zsúfolt helyeken, például bevásárlóközpontban viszont ő személy szerint már ajánlaná a jelenlegi, magas esetszámok miatt az FFP2-es maszk viselését.
Európa több országában már a nyáron újabb járványhullámot indított el a koronavírus két új alvariánsa, a BA.4 és a BA.5. Bár az esetszámok itthon is emelkednek, dr. Szlávik János infektológus főorvos szerint egyelőre nehéz lenne megjósolni, hogyan alakul majd a nyár vége és az ősz járványügyi szempontból.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.