A HIV-fertőzöttek nehezebben lábalnak ki a tbc-ből

Amerikai kutatók nemrégiben nagyszabású vizsgálatba fogtak. A San Francisco-i Tuberkulózis Kontroll Program keretében valamennyi 1990 és 2001 között kezelt tbc-s betegük adatait ismét elővették, és újszerű szempontok szerint elemezték. A 700 tbc-s beteg közül 264 (38 százalék) bizonyítottan HIV-fertőzött volt, 315 beteg (45 százalék) nem volt HIV-pozitív, míg 121 személynél nem találtak a HIV-fertőzöttség vizsgálatára vonatkozó adatot - olvasható a tüdőt érintő betegségek gyógyításának szakmai felügyeletét ellátó szervezet, az American Lung Association honlapján.

Az igazoltan HIV-fertőzöttek tbc-ellenes kezelése átlagosan 10,2 hónapig tartott, ezzel szemben a többieké 8,4 hónapig, ami alapján kimondható, hogy a két csoport kezelési ideje közötti különbség statisztikailag jelentős volt. A HIV-pozítív gümőkóros betegek antituberkulózis kezelése az esetek mindössze 17 százalékában tartott 6 hónapig, míg a többi betegnél 2-szer olyan gyakran (37 százalék) alkalmazták az úgynevezett rövid gyógyszeres kezelést.

A HIV-fertőzött tbc-sek körében - a lényegesen hosszabb kezelési idő ellenére - a tuberkulózis kiújulása több mint 9-szer volt gyakoribb, mint többi betegnél. A tbc-ellenes gyógyszerek szedését megszakító HIV-fertőzött betegeknek több mint 4-szer nagyobb esélyük volt a tbc kiújulására azokhoz képest, akik folyamatosan szedték a gyógyszereiket.

Mivel a tbc elsősorban a legyengült védekezőképességű személyeket támadja meg, a tüdőgümőkóros betegeknél mindig gondolni kell az esetleges HIV-fertőzésre is - figyelmeztet az Amerikai Tüdőgyógyász Társaság honlapja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra