Az Egyesült Államok Járványellenőrzési- és Megelőzési Központjának (CDC) új adataiból az derül ki, hogy a COVID-19 megbetegedések összetett és különböző mechanizmusokon keresztül vezethet 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegséghez a 18 évesnél fiatalabbak körében. A Catherine E. Barrett vezette kutatás előzménye 2020 közepére nyúlik vissza, amikor egyre több jel mutatott arra, hogy a COVID-19 egészséges embereknél is kiválthatja a cukorbetegség kialakulását. Ezt követően egy új, globális adatbázist hoztak létre a COVID-19 okozta cukorbetegségben szenvedő betegek adatainak gyűjtésére (CoviDiab). A kutatást összefoglaló tanulmány a Medscape című szakfolyóiratban jelent meg.
Magas kockázat
A kutatók több lehetséges magyarázatot kínálnak a COVID-19 és a cukorbetegség között megfigyelt összefüggésre. Az egyik feltevés szerint az angiotenzin-konvertáló enzim receptorait expresszáló hasnyálmirigy-béta-sejtek támadása miatt alakulhat ki a cukorbetegség. A másik magyarázat szerint a citokinviharból és a glükózanyagcsere változásaiból eredő stressz-hiperglikéma okozhatja a betegséget. Alternatív feltevésként az is szóba jött, hogy a világjárvány okozta súlygyarapodás hozzájárulhatott mind a súlyos COVID-19, mind a 2-es típusú cukorbetegség magasabb kockázatához.
"Bár a kutatás fontos információkat nyújthat a SARS-CoV-2 fertőzést követő cukorbetegség kockázatairól, további adatokra van szükség a mögöttes patogén mechanizmusok megértéséhez" - állapítják meg Dr. Barrett és munkatársai. Illetve az is fontos hozadéka a kutatásnak, hogy a klinikusoknak mostantól fokozott figyelemmel kell kísérniük a cukorbetegség új vagy újbóli megjelenését a SARS-CoV-2 fertőzést követő hónapokban a 18 évnél fiatalabbak esetében.