A lepedékes torokgyulladás jelei

Tízből egy beteg torokgyulladás miatt keresi fel a háziorvosát, és az antibiotikumok felét erre a betegségre írják fel. Lepedékes változata nyelési nehézséget és fájdalmat okozhat.

A garatnyálkahártya változatos eredetű gyulladását hívjuk torokgyulladásnak . Átlagosan a betegek 10 százaléka emiatt jelentkezik az elsődleges ellátásban dolgozó orvosokhoz, és az ambulánsan felírt antibiotikumok felét is a torokgyulladás kezelésére szánják, noha az esetek harmadában a kórokozó nem tisztázott. A torok olykor enyhe, máskor súlyos panaszokat előidéző fertőzései általában a belélegzett kórokozóknak köszönhetőek. A betegség nyelési nehézséggel és gyulladásos tünetekkel jelentkezik, és az antibiotikumos kezelés hatására 2-3 nap alatt megszűnik.

A torokgyulladás a torok, ritkán az orrgarat égő, kaparó érzésével kezdődik, krákogás, köhögési inger, fülbe sugárzó nyelési fájdalom kíséri. Az esetek többségében a testhőmérséklet nem haladja meg a 38 ° C-t, gyermekeknél azonban magas láz is felléphet. A betegség kialakulásáról és a kezelés lehetőségeiről az alábbi cikkünkben írtunk részletesebben!

Fontos az ágynyugalom

A fertőzés egyik kísérő tüneteként fehér színű, lepedékes réteg képződhet, amely a garatra, illetve azon túl is kiterjedhet. Ezek a különálló lepedékfoltok idővel egységes lepedékréteggé állnak össze. A torok ilyenkor vörös színűvé válik, a nyirokcsomók pedig megduzzadnak, emiatt először szárazságérzet, majd nyelési nehézség alakul ki. A gyulladás mélyen a torokba is továbbterjedhet, ami köhögésre ingerli a beteget, a gége gyulladása pedig rekedtséggel jár.

A betegség lázzal és nyelési nehézségekkel járhat
A betegség lázzal és nyelési nehézségekkel járhat

Torokgyulladás esetén elsősorban a tünetek enyhítésére kell nagy hangsúlyt fektetni. A betegség könnyen, maradványtünetek nélkül gyógyul, de gyakoriak a visszaesések és a szövődmények a lábadozási időszakban: felléphet például heveny ízületi gyulladás vagy vesegyulladás . Láz- és fájdalomcsillapításra többféle gyógyszer áll rendelkezésre, fontos emellett az ágynyugalom és a bőséges folyadékfogyasztás.

Vírusfertőzés esetén nem, bakteriális fertőzésben azonban a szövődmények megelőzése miatt antibiotikumos kezelést is alkalmaznak. Gyógyszerek, illetve kellő pihenés mellett a tünetek gyorsan enyhülnek, és a beteg néhány nap alatt meggyógyul. Általános tendencia ugyanakkor, hogy többször írnak fel az orvosok antibiotikumot a szükségesnél, ami hosszú távon komoly egészségügyi kockázatot jelenthet. A tömegével szedett antibiotikumok ugyanis fokozzák a kórokozók rezisztenciáját , ezért a torokgyulladás előfordulása világszerte egyre magasabb.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.