A skarlátot a Streptococcus pyogenes nevű baktérium egyes, bőrkiütések keltésére is alkalmas törzsei okozzák a skarlátot. Ez a baktérium még torokgyulladást, középfülgyulladást, tüdőgyulladást, sebfertőzéseket, szepszist, gennyes agyhártyagyulladást, kötőhártya-gyulladást is okozhat. Nagyon fontos, hogy a beteg ezekben az esetekben is időben orvoshoz kerüljön, és megfelelő antibiotikum-kezelést kapjon.
A skarlát tünetei
A lappangási idő 2-8, átlagosan 3 nap. A tünetek hirtelen kezdődnek, hidegrázás, torokfájás, nehéz nyelés, gyakran hányás, hasi fájdalom jelentkezik. A láz magasra szökik, elérheti a 40 fokot is. Jellemző a skarlátvörös - intenzíven gyulladt - torok, a tüszős mandulagyulladás.
Legkésőbb 3 napon belül jelentkeznek a bőrtünetek a nyakon, hason, mellkason, majd a végtagokon. A kiütés igen apró elemekből áll, mely a bőrt vörösen pontozottá, kissé érdessé, grízes tapintatúvá teszi. Manapság azonban gyakran csak nagyon enyhe bőrtüneteket látunk. Előfordul, hogy a kiütés csak a lágyékhajlatra korlátozódik.
A skarlát kezelése
A skarlát kezelésére a mai napig elsősorban a penicillin ajánlott. 10 napig kell szedni, alternatívaként más szer csak akkor jöhet szóba, ha a penicillinkezelés valamilyen okból nem kivitelezhető. Az antibiotikum-kezelés mellett láz- és fájdalomcsillapítás is szükséges. Rendkívül fontos a megfelelő folyadékbevitel a megnövekedett folyadékigény miatt.
Gyógyulási esélyek
A korán elkezdett és kellő ideig tartó kezelés esetén a prognózis igen jó, a beteg maradéktalanul meggyógyul. Az időben elkezdett antibiotikum-kezelés mellett a korábban észlelt, súlyos szövődmények már gyakorlatilag nem fordulnak elő.