A szamárköhögés, bár kötelező védőoltás van ellene, az újszülöttekre és csecsemőkre veszélyes betegség - mondta a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke azzal kapcsolatban, hogy két újszülött kaphatta meg a betegséget.
Póta György elmondta, Magyarországon az 1950-es évek óta kötelező védőoltás van a szamárköhögés (pertussis) ellen , az első oltást kéthónapos korban kapják a gyerekek a DiPerTe kombinált oltás keretében, és az ismétlődő oltássorozat fiatal felnőttkorig nyújt védettséget. Mint mondta, a két megfertőzött újszülött valószínűleg valamelyik felnőtt családtagtól kaphatta el a betegséget.
Mit kell tudni a szamárköhögésről? Bár a betegséget jelentősen sikerült visszaszorítani a negyvenes években elterjedt védőoltások segítségével, manapság vannak oltásellenesek, akik nem élveznek védettséget, és nekik köszönhetően a szamárköhögés újra terjedni kezdett. 2012-ben világszerte összesen 48 277 megbetegedést diagnosztizáltak, amelyek közül 20 halállal végződött. A szamárköhögés náthára emlékeztető tünetekkel kezdődik (orrfolyással, köhécseléssel, lázzal), majd körülbelül egy hét után megjelenik a jellegzetes köhögés. Antibiotikummal kezelhető, kezeletlenül viszont súlyos szövődményei lehetnek .
A szamárköhögés bakteriális eredetű, cseppfertőzéssel terjedő, csillapíthatatlan, erős köhögéssel járó megbetegedés.
Póta György hozzátette, a fertőzésantibiotikummal, köhögéscsillapító készítménnyel gyógyítható, nem halálos betegség, az erős köhögési rohamok azonban kifáraszthatják az újszülötteket, csecsemőket, aminek komoly következményei lehetnek.
Tavaly harminc igazolt szamárköhögéses esetet regisztráltak Magyarországon, Póta György azonban hozzátette: mivel a lakosság oltva van a betegség ellen, ezek a szórványos esetek nem okozhatnak komoly járványt.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.