Évente ezer tinilányból 24 válik anyává az Egyesült Államokban, ami a nyugati világban a legnagyobb szám. Még a felelőtlen bulizásról hírhedt britek körében is csak 16 kamaszlány esik teherbe ezer közül (2014-es adat) – írja az Origo.hu .
Az amerikai 15-24 éves fiatalok teszik ki az ország népességének 27 százalékát, és mint szexuálisan talán legaktívabb csoport, közülük minden második fiatal meg is fertőződik valamilyen nemi betegséggel , így évente 10 millió új beteget regisztrálnak.
Pedig az amerikai járványügyi hivatal (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) 16 pontból álló ajánlást dolgozott ki, amelynek a kríziskommunikáció és döntéshozatali képességek elsajátítása is része, hogy a diákok szexuális partnerükkel való kapcsolata kiegyensúlyozott, tiszteletteljes legyen. De az iskolák legfeljebb az óvszerhasználat mikéntjét tanítják meg a diákoknak.
Egyes szervezetek és kampányok az önmegtartóztatást hirdetik. Ilyen például az 1993-ban indult True Love Waits (Az igaz szerelem képes várni), amelynek ma már tucatnyi országban több mint 2,5 millió követője van. Ők vállalják, hogy az esküvőig nem élnek nemi életet , és bal kezük gyűrűsujján viselt ezüstgyűrűvel mutatják ki, hogy szüzességi fogadalmat tettek.
E mozgalmak kritizálói viszont azt hangsúlyozzák, hogy önmegtartóztatás alatt a tagok csak a szűzhártya érintetlenségének megőrzését értik, tehát minden más szexuális kapcsolatot megengedhetőnek tartanak.
Már egy 2005-ös felmérésből is az derült ki, hogy az erényességi esküt tett 18-24 év közötti fiatalok 88 százaléka kipróbálja a nemi életet a házasság előtt. Ennek fényében nem csoda, hogy körükben épp akkora volt a nemi betegségek (HPV, chlamydia, kankó, trichomonas) aránya, mint a fogadalmat nem tett fiatalok esetében.
A legújabb, 2016 áprilisában a Journal of Marriage and Family (Házasság és Család Folyóirat) szaklapban publikált vizsgálatnak az volt a célja, hogy megállapítsa, vajon a szüzességi fogadalom hatására csökkent-e a házasságon kívül született gyermekek, illetve a nemi betegségek száma a korábban megkérdezett fiatal nők körében.
Az elemzéshez egy több évtizedet átívelő körkérdéssorozat adatait összesítették új módszerekkel a massachusettsi Amherst Egyetem szociológusai Anthony Paik vezetésével. Az első felmérés során 1994-1995-ben kérdeztek ki közel 21 ezer, 7-12. osztályos diákot egészségi állapotukról, szerelmi életükről, és hogy tettek-e szüzességi fogadalmat. 2001-2002-ben az eredeti alanyok közül 15 ezret újból megkerestek, több mint háromezer lányon HPV-szűrést végeztek. Az ismételt megkeresések 2008-ig zajlottak.
Kiderült, hogy a fogadalmat tett, de azt megszegő fiatal nők körében ugyanannyi HPV-fertőzést diagnosztizáltak, mint a fogadalom nélkül élőknél: mindkét csoportban átlag 27 százalék volt a fertőzöttek aránya.
Forrás: origo.hu