A Cell Host & Microbe oldalain közzétett tanulmány egy olyan fehérjét mutat be, mely egy sejtszintű láncreakciót elindítva növeli a sejtmembrán koleszterinszintjét, így a vírusok nem képesek kiszabadulni a sejtből, és nem tudnak tovaterjedni.
A szóban forgó fehérje az IFITM3, melyet az immunrendszer interferon nevű jelvivői stimulálnak - a 300 más molekula mellett. Jae U. Jung és munkatársai kimutatták, hogy az IFITM3, hogy a ez a fehérje felfüggeszti két másik fehérje kölcsönhatását, így nő meg a membrán koleszterintartalma, azonban a beavatkozás teljes mértékben érintetlenül hagyja a vér koleszterinszintjét.
A kutatók régóta ismerik az interferonokat , melyeket az immunrendszer egyes elemei termelnek, és amik a vírusokkal szembeni válasz alapját képezik. Mindazonáltal eddig nem pontosan sikerült megérteni, hogyan képes gátolni a vírusok szaporodását és terjedését. Persze, a vírusok is résen vannak, hiszen olyan szignálokat képesek elindítani, melyek megakadályozzák az immunrendszer aktiválódását.
A membrán koleszterintartalmának fokozódása növeli annak keménységét, így a vírusrészecskék nem képesek kiválni a fertőzött sejtből. A kutatók igen meglepődtek az eredményeken. A munkacsoport további tervei között olyan gyógyszerek fejlesztése szerepel, melynek segítségével aktiválni lehetne az IFITM3-at.