Már az első negyedévben több mint 13 ezer bárányhimlős megbetegedést regisztráltak Magyarországon: az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint évről évre növekedés tapasztalható – közölte a hvg.hu . A lázzal és viszkető, vörös kiütésekkel járó bárányhimlő súlyosan ragályos betegség: az egy háztartásban élők között 87 százalékos, a kórházi osztályon 70 százalékos fertőzési aránya, az átlagos lappangási ideje pedig 14 nap.
„Gyakori tévhit, hogy a felnőtteket nem veszélyezteti a bárányhimlő, pedig bárki megfertőződhet, akinél gyermekkorban nem alakult ki immunitás a betegséggel szemben. A második vagy harmadik családtag fertőzése ráadásul sokszor súlyosabb lefolyású, és tüdőgyulladáshoz vagy agyvelőgyulladáshoz is vezethet. A várandós kismamák fokozottan veszélyeztetettek, a bárányhimlő magzatkárosító hatása a terhesség első trimeszterében a legnagyobb” – hívta fel a figyelmet Király Balázs gyermekorvos.
A 2014-ben bevezetett vakcina hatékonyan véd a bárányhimlővel szemben. A bárányhimlő elleni oltás az Amerikai Egyesült Államokban és az Európai Unió több tagállamában is része az állami oltóprogramnak: az Egyesült Államokban a bevezetést követő első 8 évben a megbetegedések aránya 88 százalékkal. Magyarországon jelenleg a bárányhimlő elleni vakcina nem szerepel a kötelező oltások között, pedig a legújabb vakcinák csaknem teljes körű védelmet nyújtanak a fertőzéssel szemben.
Forrás: hvg.hu