Egy, az című orvosi szaklapban megjelent tanulmány szerint a tinédzserkorukban szexuális úton terjedő megbetegedésben szenvedők nagyobb eséllyel lesznek később HIV-fertőzöttek.
A tudósok a Philadelphia High School STD Screening Program elnevezésű, 1985 és 1993 között végzett felmérés adatait vették alapul a mostani vizsgálatok során. A felmérés keretein belül a középiskolások szakértői felvilágosítást is kaptak a szexuális úton terjedő fertőzésekről és a HIV-ről. A mostani, 2003 és 2010 között végzett kutatás során a tudósok megvizsgálták a nemi betegségek tinédzserkori előfordulása és a későbbi HIV-fertőzés közti összefüggéseket.
Az adatokból kiderült, hogy a korábbi felmérések során a 11 és 19 év közöttiek esetében 23 százaléknál sikerült kimutatni valamilyen szexuális eredetű fertőzést, leggyakrabban chlamydiát és gonorrheát. A bakteriális eredetű nemi betegségek a kutatók szerint minden esetben növelték a későbbi HIV-fertőzés esélyét. A kamaszkorukban egynél több szexuális eredetű betegséget hordozók esetében a HIV-fertőzés esélye még tovább nőtt.
"Ezek az eredmények rendkívül nyugtalanítóak, főleg annak tudatában, hogy az Egyesült Államokban manapság milyen nagy arányban fordulnak elő szexuális eredetű megbetegedések a fiatalság körében" - írják a kutatók. "Elképzelhető, hogy 5-10 éven belül egy újabb hatalmas HIV járvánnyal kell majd szembenéznünk, ami leginkább a fiatal felnőtteket fogja sújtani. Persze a kutatási eredmények segíthetik a megelőzést is, hiszen így már az elsődleges fertőzés diagnosztizálásakor meg lehet tenni a megfelelő megelőző intézkedéseket."