Amit a sárgalázról feltétlenül tudni kell

A sárgaláz egy súlyos, vírusos eredetű fertőző betegség, mely elsősorban lázzal, étvágytalansággal, hátfájással jár együtt, és a máj, illetve a vese károsodását is okozhatja. Ez az egyik olyan trópusi betegség, melynél az elmúlt 35 évben egyre több esetet regisztrálnak.

A agyvelőgyulladást okozó vírussal is. A sárgaláz az úgynevezett vérzéses lázat okozó betegségek közé tartozik. A néhány nanométernyi kórokozók a szervezetbe jutva a nyirokcsomókban szaporodnak el, és elsősorban az immunrendszer sejtjeit támadják meg.

A Zika-vírusnál jóval súlyosabb járványra hívják fel a figyelmet az egészségügyi szakemberek: több afrikai országban egyre több sárgalázas esetet regisztrálnak, és ha a védőoltásokkal nem állítható meg a fertőzés terjedése, a járvány globálissá is válhat. Ha többet szeretne megtudni, kattintson ! A sárgalázat (más hasonló betegségekhez hasonlóan) fertőzött rovarok, főként az egyiptomi csípőszúnyogok nőstényei terjesztik. A szúnyog először egy fertőzött embert (esetenként más főemlőst) csíp meg, majd a fertőzött vér a szúnyog szervezetébe, onnan a rovar nyálába kerül, ezzel pedig megfertőzheti a következő embert, akit megcsíp. A szúnyog ráadásul az utódaiba is képes átadni a vírust.

A betegség lappangási ideje általában 3-6 nap. Az esetek nagy részében csak enyhe tünetekkel jár együtt a fertőzés, ilyenkor néhány nap alatt le is zajlik a sárgaláz. A lehetséges tünetek közé tartozik a láz , a hidegrázás, a fej- és hátfájás, a fáradékonyság, az étvágytalanság, a hányinger és az általános rosszullét. Az esetek 15 százalékában azonban a fertőzés súlyosabb, úgynevezett toxikus fázisba léphet, ilyenkor a visszatérő, magas láz mellett a máj és a vese is károsodhat, és a szem, a száj és a bélrendszer is vérezhet (ez utóbbi véres hányással jár együtt). Ez utóbbi fázisban a sárgaláz a betegek 20 százalékánál halálos.

A sárgaláz ellen létezik védőoltás

A sárgaláz-fertőzés túlélése egész életre szóló immunitással jár együtt, és a legtöbbször krónikus szervi károsodásra sem kell számítani. A betegségnél csak a tüneteket lehet kezelni, a vírus ellen megfelelő gyógyszer jelen pillanatban nincs. Mivel a sárgaláz gyorsan igen súlyossá válhat, általában javasolják a kórházi tartózkodást. A tüneteket fájdalomcsillapítók adásával, a kiszáradás megelőzésével lehet enyhíteni. A sárgaláz kezelésénél az acetilszalicilsav alkalmazása tilos, mert ez a gyógyszer hatással van a véralvadásra, ez pedig a belső vérzések esetén halálos következményekkel is járhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A sárgaláz ellen létezik védőoltás, melyet mindenkinek javasolt beadatni, aki egzotikus országba, elsősorban Afrikába utazik. A védőoltás minimum tíz évre szóló védettséget ad. A betegség megelőzésében rendkívül nagy szerepe van a szúnyogok elleni védekezésnek, a szúnyogcsípések megelőzésének (például megfelelő ruházat vagy a rovarriasztó szerek segítéségével), de a szúnyogok, illetve lárváik pusztításának is. Ezek a lépések azért lehetnek különösen fontosak, mert a rovarok egyéb súlyos betegségeket is terjeszthetnek.

A sárgaláz elsősorban Afrikában és Dél-Amerikában terjed, és a fertőzött területeken közel 600 millió ember él. Évente mintegy 200 000 új esetet becsülnek a szakemberek, és 30 000 fertőzött halálát okoz a betegség. A kutatók szerint a sárgaláz az egyik olyan trópusi fertőző betegség, mely az 1980-as évek óta egyre többeket érint, ennek okaként pedig a természetes immunitás csökkenését, a globális felmelegedést, az urbanizációt nevezik meg .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.