Mely szemölcsöt melyik vírus okozza?
Először is érdemes feltérképezni, melyik szemölcsöt melyik vírus okozza. Ugyanis igaz, hogy mindkét fertőzésért a HPV, azaz a human papilloma virus felelős, azonban tudni kell, hogy a HPV nem egyetlen vírust, hanem egy DNS-víruscsoportot takar, amelyek a bőrön és a nyálkahártyán okoz elváltozásokat. Eddig mintegy 150 HPV típust azonosítottak.
Igen gyakori vírusról van szó, hiszen az egyik legelterjedtebb szexuális úton terjedő vírus, a világ 80 százalékát legalább egyszer érinti a fertőzés, azonban sokan tudomást sem szereznek a problémáról. A HPV okozhat szubakut lefolyású fertőzést, amely a daganat előtti állapotot jelenti, valamint bőrdaganatokért, genitális rákért és méhnyakrákért is felelőssé tehető. Emellett természetesen a szemölcs is a HPV számlájára írható.
A vírusos szemölcs kézen, talpon
Ez esetben a HPV a bőr sejtjeit, a keratinocytákat fertőzi meg, a bőrt és a nyálkahártyát is megbetegíti. A közönséges szemölcs (verruca vulgaris) általában az ujjakon, a kézháton jelenik meg, 2-5 mm átmérőjű tagolt felszínű, tömött tapintású csomókról van szó, melyek nem okoznak fájdalmat. Ha a szemölcs már megjelent, a későbbiekben több is kialakul. A gyerekeket különösen érinti, de a felnőtteknél is gyakori.
A szemölcs talpon is megjelenhet, ilyenkor a bőr mélyebb rétegei felé halad, ezzel pedig fájdalmat okoz járás közben. Ha az arcon jelennek meg, akkor aprók, vékonyak, bőrszínűek vagy halványbarnák, a végükön ecsetszerű növedékek találhatók. A szemölcs lappangási ideje hosszúnak mondható, hiszen 4 héttől 8 hónapig terjedhet ez az időszak. A talpon jelentkező szemölcsök egyre gyakoribbak, ezért a közös fürdők, uszodák, edzőtermek tehetők felelőssé.
Vírusos szemölcs a nemi szerveken
A szemölcs nemi szerven megjelenő formáját hegyes függölynek (condyloma acuminatum) hívják. A HPV 16 és 18 nevezetű vírusok fertőznek az intim tájakon. Ebből is látszik, hogy a HPV teljesen más fajtája ez, mint a talpon, kézen jelentkező vírus. A HPV ezen formája 1-2 mm-es, de előfordulhat, hogy több cm-es nagyságúra is megnőhet. Meglehetősen gyakori, férfi és női nemi szerveken jelentkezik, a húgycső és a végbélnyílás körül jelentkeznek, főként szexuális úton terjednek. Rendkívül fertőző vírusról beszélünk. Azok a nők, akik a HPV 16 vírust elkapták, nagyobb eséllyel lehetnek a méhnyakrák áldozatai is. Apró, vörös vagy bőr színű csomók megjelenésével kezdődik a betegség. Ezt követően elkezdenek szaporodni, egy jellegzetes, karfiolszerű növedékké fejlődnek.
Mi a teendő vírusos szemölcs esetén?
A közönséges szemölcsök a talpon jelenthetnek különösebb problémát, de esztétikailag a kézen, ujjon megjelenő csomók is zavaróak lehetnek. Maguktól is meggyógyulhatnak, de gyulladás, vagy továbbterjedésük miatt érdemes eltávolítani, kezelni őket. Gyakran alkalmaznak nitrogénes fagyasztást, mivel ez egy fájdalommentes eljárás, de van, hogy sebészi úton távolítják el a szemölcsöt. Ez történhet úgynevezett Volkmann-kanállal, vagy akár lézerrel is. Érdemes vigyázni ezzel a módszerrel, ugyanis kiújulhat a probléma. Ecseteléssel is eltüntethetőek a szemölcsök, ezt akár otthon is elvégezhetjük, de mindig kérjük ki szakember véleményét, mielőtt nekiállnánk a kezelésnek.
A nemi szerven megjelenő szemölcsöknél hasonló eljárásokat végezhetnek, azonban ezeket mindenképpen orvossal konzultáljuk meg, hiszen számos módszer alkalmas az eltüntetésükre.
A szemölcsök összes verziójára érvényes jó tanács: soha ne próbáljuk meg éles tárggyal az otthonunkban eltávolítani őket, mindig szakember segítségét kérjük ehhez a művelethez!
Összegzésképp elmondható, hogy nem kell attól tartani, hogy a talpon, kézen lévő szemölcs átterjed a nemi szervekre, illetve fordítva.