Áttörés: megöli a szuperbaktériumot egy új anyag

Sikerült rábukkanni egy olyan vegyületre egy északi-sarki tengeriszivacs-fajban, amely képes elpusztítani a methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) 98 százalékát. Az MRSA napjaink egyik legkiirthatatlanabb, s ezért legfélelmetesebb kórokozója.

A baktériumok idővel ellenállóvá válnak az ellenük bevetett antibiotikum-rezisztens szuperbaktériumok pedig egyre súlyosabb problémát okoznak világszerte, mert ha kifogyunk a hatékony gyógyszerekből, a rég legyőzöttnek hitt betegségek újra milliónyi áldozatot szedhetnek, és egy egyszerű rutinműtét is komoly fertőzésveszéllyel járhat. Mindezt pedig legalább részben magunknak köszönhetjük, mert az orvosok túl sok antibiotikumot írnak fel, a páciensek pedig elég felelőtlenül, a kúrák előírásait gyakran megszegve szedik be ezeket, ami felgyorsítja az antibiotikum-rezisztencia kialakulását.

Sikerült rábukkanni egy olyan vegyületre egy északi-sarki tengeriszivacs-fajban, amely képes elpusztítani a szuperbaktériumot

A kutatók ezért mindenütt, például az óceánok mélyén is keresik az újabb vegyületeket, amelyekkel legalább egy időre kordában tarthatók a fenyegető baktériumok. Az óceánok élőlényeit azért tartják potens forrásnak, mert olyan extrém körülményekkel kell megbirkózniuk, hogy gyakran alakulnak ki nálunk különösen hatékony védelmi mechanizmusok.

Az új vegyületet a Dendrilla membranosa nevű szivacsfajban találták a birminghami Alabamai Egyetem kutatói, és darwinolide-nak nevezték el. Az első laboratóriumi tesztek alapján az MRSA-sejtek 98,4 százalékával végzett, ami igen biztató eredmény.

Az elmúlt évtizedekben egyre több bizonyítékot találnak a szakemberek arra, hogy a gonorrhea olyan módon fejlődik, hogy annak gyógyítása nehézzé, sőt talán lehetetlenné válik. Most újabb orvosok figyelmeztetnek a "szupergonorrhea" veszélyeire. Részletek!

Azt még ők se pontosan értik, hogyan működik, de arra következtetnek, hogy a különleges struktúrája teszi lehetővé, hogy áthatoljon az MRSA-t védő biofilmrétegen. A következő lépésben szintetikusan is elő kellene állítani a hatóanyagot, hogy ne a szivacsokból kelljen elkészíteni a kivonatot.

Forrás: Index.hu

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.