A koronavírus kapcsán elsősorban a különböző légzőszervi megbetegedéseket szokás megemlíteni, úgy tűnik azonban, hogy a vírus számos más szervet is károsíthat. A COVID-19 miatt kórházban kezelt betegek adatait kielemezve kutatók arra következtettek, hogy a betegség a legsúlyosabb esetekben agykárosodást is okozhat, szövődményeként ugyanis stroke, gyulladások, valamint demencia-szerű tünetek is jelentkezhetnek - írja a Reuters .
A stroke volt a leggyakoribb szövődmény
A tanulmányban 125 koronavírusos esetet vizsgáltak meg, mindegyiket Nagy-Britannia egyik kórházában ápolták. Benedict Michael, a Liverpool Egyetem társvezető kutatója szerint elsősorban a súlyos eseteket vizsgálták, eredményeik ezért nem általánosíthatóak minden koronavírussal fertőzött betegre. Az adatokat április 2. és április 26. között gyűjtötték, amikor a betegség gyors ütemben terjedt az Egyesült Királyságban.
A vizsgált fertőzöttek között a leggyakoribb agyi komplikáció a stroke volt, amelyet 77 betegnél diagnosztizáltak a 125-ből. Legnagyobb arányban a 60 évnél idősebb betegeknél jelentkezett ez a szövődmény, és a legtöbbet az agyi vérrög okozta, amely iszkémiás stroke néven ismert.
A kutatók szerint ez volt az első olyan átfogó vizsgálat, amely kimondottan a COVID-19 neurológiai szövődményeit mérte fel. Hangsúlyozták azonban, hogy további kutatások is szükségesek annak érdekében, hogy jobban megérthessék az agyi károsodás mögött húzódó folyamatokat, és kidolgozhassák a megfelelő kezelést az érintett betegek számára.
A home office-ban is lehet fontos tudományos eredményeket elérni: az otthon ülő biológusok kilenc új rovarfajt fedeztek fel. Erről részletesebben az nlc.hu cikkében olvashatunk.