Az agyhártyagyulladás veszélyei

A gennyes agyhártyagyulladást és annak következményeit kevesen ismerik Magyarországon, hiszen a meningitisz egy viszonylag ritka betegség. Pedig a megelőzés nagyon fontos lenne, mert egy rendkívül veszélyes kórról van szó. Hat esetből egy halállal végződik - figyelmeztet a Házi Gyermekorvosok Egyesülete.

A meningitisz egy ritka, ám annál veszélyesebb betegség, amelyet a köznyelvben bakteriális agyhártyagyulladásként emlegetnek. Sok esetben maradandó károsodást okozhat, de akár végzetes is lehet. Kialakulását a meningococcus nevű baktérium okozza, amelynek típusait A, B, C, W és Y betűkkel jelölik. Európában - így Magyarországon is - leggyakrabban a B és a C típus okozza a megbetegedéseket.

Fontos a gyors reagálás

Gyakori tünetek:

  • hányinger
  • magas láz
  • fejfájás
  • tarkómerevség
  • fénykerülés
  • gyengeség
  • ízületi fájdalom
  • eszméletvesztés
  • A betegség rendkívül gyors lefolyású, így akár pár óra is sorsfordító lehet. Mindezt súlyosbítják a kezdetben nehezen felismerhető tünetek, amelyeket gyakran az influenzás szimptómákkal kevernek össze. Csecsemőknél a leggyakoribb jelei a láz, hátrafeszített fej, étvágytalanság, rémült tekintet, fejhangú sírás, eszméletlenség, nyugtalanság és bőrvérzések. Nagyobb gyerekeknél és fiatal felnőtteknél a betegség más tünetekben is megmutatkozhat. A tünetek jelentkezése után a gyors reagálás és az antibiotikum adása életmentő lehet.

    Hatból egy beteg életét veszti

    Bár a betegség ritka, Magyarországon hatból egy beteg belehal az agyhártyagyulladásba. A statisztikák szerint évente mintegy 50 megbetegedést regisztrálnak, amelyből átlagosan 8 eset végződik halállal, ezzel a számmal pedig Magyarország az élen jár az európai halálozási arányban.

    5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    oltás, injekció, védőoltás, meningitisz, meningococcus, agyhártyagyulladás
    A védekezés legbiztosabb módja a védőoltás. Fotó: 123rf

    A legveszélyeztetettebbek immunrendszerük fejletlensége miatt a csecsemők, de a gyerekek és a fiatal felnőttek is ki vannak téve a fertőzésnek. Minden ötödik serdülő és fiatal felnőtt tünetmentesen hordozza a kórokozót az orr-garati tájékon, a veszély pedig ott kezdődik, ha a baktérium áttöri a nyálkahártyát és bekerül a véráramba. Ebben az esetben ugyanis véráram-fertőzést, majd agyhártyagyulladást okoz. A baktérium emberről emberre terjed, leginkább cseppfertőzéssel vagy szoros kontaktus útján.

    Van megoldás

    "Semmi mástól nem várhatunk hatékony védelmet, csak a védőoltásra számíthatunk" - hangsúlyozta Dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. A védekezés legbiztosabb módja tehát a védőoltás , amely leginkább a 2 éven aluli gyermekeknek ajánlott. A meningococcus C elleni védőoltás 2017-től térítésmentesen elérhető a 2 éves kor alattiak számára.

    A leghatékonyabb védekezés a három alapoltás a meningococcus C elleni oltóanyaggal 3, 5 és 12 hónapos korban. Ezt követi 5-6 éves korban egy emlékeztető oltás, végül 12-15 éves korban a serdülőkori oltás. Az utolsó két oltás során a 4 típust tartalmazó, ACWY elleni vakcinával javasolt kiegészíteni a védettséget. A szakemberek a csecsemők és a serdülők esetében a törzs elleni védelmet is nagyon fontosnak tartják.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.