Itthon évente 1000-1200 új esetet diagnosztizálnak, és közel 500 nő veszíti életét a betegség miatt. Bár sokan tájékozottak a HPV fertőzéssel kapcsolatban, csak kevesen tesznek valamit a megelőzésért. A HPV az emberi hámsejtekben szaporodó humán papillómavírus rövidítése. Jelenleg több mint 130 típusa ismert. Megkülönböztetünk alacsony és magas rizikójú HPV-típusokat, ezek jó- és rosszindulatú elváltozásokat egyaránt okozhatnak, a méhnyakrák mellett pedig más daganatos megbetegedésekért is felelősek.
Mi a különbség az alacsony és a magas rizikójú vírusok között?
Az alacsony kockázatú vírusok általában jóindulatú növedékeket, szemölcs-elváltozásokat, úgynevezett kondilómákat okozhatnak a nemi szerven. Bár ez nem életveszélyes probléma, mégis számos kellemetlenség forrása lehet. Kezelése hosszan tartó és fájdalmas, a panaszok gyakran kiújulnak. A betegség komoly párkapcsolati problémákhoz vezethet, így megkeserítheti a szexuális életet.
A magas rizikójú vírusok daganatos elváltozásokat indíthatnak el. Világszerte a HPV felelős a méhnyakrákok 99 százalékáért, valamint az összes rákos megbetegedés 5 százalékáért. A HPV-vel összefüggő rosszindulatú daganatok közé sorolható a méhnyakrák mellett a hüvely- és szeméremtesti rák, a végbélnyílás körüli rákok, a hímvessző daganata, valamint idetartoznak a fej-nyaki rosszindulatú elváltozások is.
A HPV nem csak szex során fertőzhet
A HPV főként szexuális úton terjed - orális és anális közösüléssel is -, de hüvelyi szülés során az újszülött is elkaphatja a fertőzést az anyjától. Ám nem minden esetben vezethető vissza szexuális együttlétre vagy a védekezés hiányára a fertőzés. Mivel az apró hámsérülések szabad utat biztosítanak a vírusoknak, a fertőzés akár kézzel vagy használati tárgyakkal (például közös borotvahasználattal) is átvihető.
A férfiak is veszélyeztetettek!
A fertőzésnek gyakran nincsenek tünetei, vagy csak hosszabb lappangási idő után jelentkeznek, így a férfiak és a nők tudtukon kívül vírushordozókká és terjesztőkké válhatnak. A vírus nem csupán a nőket, de a fiúkat, illetve a férfiakat is veszélyezteti, hiszen a HPV fertőzés nyomán nemi szervi szemölcsök, rosszindulatú fej-nyaki, végbélnyílás körüli rák és péniszrák is kialakulhat.
Nagyon fontos a megelőzés!
A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés a 45 év alatti nők körében. Évente 28000 nő hal meg Európában méhnyakrákban, itthon pedig közel 500 nő veszíti életét emiatt. Több mint 50 százalék annak az esélye, hogy valaki az élete folyamán HPV-fertőzésen esik át.
Többségük leküzdi a vírust, de 5-10 százalékuknál kialakulhatnak rosszindulatú elváltozások, amelyek végzetes kimenetelűek lehetnek. Annak ellenére, hogy sokan tisztában vannak a kockázatokkal, és fontosnak tartják a megelőzést, a magyar nők alig negyede vesz részt szűrővizsgálaton, pedig rendszeres szűréssel és védőoltással a betegség szinte teljesen megelőzhető lenne.
(X)