Észak-Korea egészen a közelmúltig tagadta, hogy a koronavírus-járvány akár egyetlen megbetegedést is okozott volna az országban, amely 2020 elején lezárta határait, hogy megpróbálja elszigetelni magát a járványtól. Ám miután május közepén jelentették az első fertőzöttet, és az esetszám napok alatt, "váratlanul" meghaladta az egymilliót , már nem lehetett eltitkolni, hogy a járvány villámgyorsan terjed Észak-Koreában is.
Sós vízzel a COVID-19 ellen
Ám ahogy Észak-Koreában a vírus jelenlétét is sajátos módon kezelték, úgy a betegek gyógyulását is a maguk módján igyekeznek “elősegíteni”. Mivel nem férnek hozzá hatékony vírusellenes gyógyszerekhez, az embereknek az állami médián keresztül azt tanácsolják, hogy próbáljanak meg alternatív gyógymódokat bevetni: például igyanak gyógyteát – gyömbér-, lonctea-, vagy fűzfalevél italt, és gargarizáljanak sós vízzel – írja a BBC Online.
Ezekkel viszont a súlyos tünetekkel küzdő betegek nincsenek kisegítve. A tea ugyan enyhítheti a COVID-19 okozta megbetegedés egyes tüneteit, például a torokfájást vagy a köhögést, emellett alkalmas a folyadékpótlásra is, de a koronavírus ellen nem használ. Ahogy a sós víz sem. Egyes tanulmányok szerint a sós vízzel gargalizálás és orrtisztítás hasznos lehet a nátha elleni küzdelemben, de arra nincs konkrét bizonyíték, hogy lassítaná a koronavírus terjedését. Amit a levegőben terjedő apró cseppek orron és szájon át való belélegzésével kapunk el, így a gargalizálás csak a vírus egyik lehetséges útvonalát támadja. Arról már nem is beszélve, hogyha a SARS-CoV-2 vírus egyszer már bejutott a szervezetbe, akkor gargalizálással nem lehet eltávolítani onnan. Ennek ellenére az észak-koreai állami média közlése szerint "ezer tonna sót küldtek Phenjanba, hogy fertőtlenítő oldatot készítsenek belőle".
Tanácsok, amelyek nem segítenek
Az állami televízió mindezek emellett azt is javasolta a betegeknek, hogy vegyenek be fájdalomcsillapítót és antibiotikumot, noha ezek a koronavírus-fertőzés kezelésére célzottan nem alkalmasak. Van néhány engedélyezett és alkalmazott vírusellenes szer, amellyel csökkenthető annak esélye, hogy a koronavírus-fertőzöttek kórházba kerüljenek, például a paxlovid vagy a molnupiravir, ezekhez azonban Észak-Koreában nem lehet hozzájutni.
Ahogy arról korábban írtunk , a rendelkezésre álló információk szerint a 25 millió Észak-Koreában élő emberből egyet sem oltottak be, mivel Phenjan elutasította az Egészségügyi Világszervezet, Kína és Oroszország segítségét is. Az ország egészségügyi ellátórendszere viszont nincs felkészülve – sem eszközök, sem gyógyszerek tekintetében – a betegek ellátására.