A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) múlt héten pénteken jelentette be, hogy Magyarországon is megjelent az omikron új, fertőzőbb variánsa, amely a BA.2 elnevezést kapta. Az NNK vizsgálatait megerősítve a Neumann Labs azóta további hat esetben azonosította itthon az új omikront.
A magyar laboratórium szerint ugyanakkor pontatlan a nemzetközi sajtó nyomán "lopakodó omikronnak" nevezni az új alvariánst, hiszen az főleg az antigéntesztek, illetve néhány esetben az eredeti omikronra (BA.1) fejlesztett variánsteszt elől tud, illetve próbál elbújni. A hagyományos PCR-tesztek azonban továbbra is nagy pontossággal ki tudják mutatni az új típusú koronavírus összes eddig ismert variánsát - olvasható a magyar tulajdonú diagnosztikai laboratórium közleményében.
Nem egy szupervariánsról van szó
Az adatok szerint egyébként még mindig egyértelműen és döntően az omikron eredeti variánsa a domináns Magyarországon, az új alvariáns azonban látványosan terjed: a dán tapasztalatok szerint 1,5-szer fertőzőbb, mint az eredeti omikron, ugyanakkor az eddigi tapasztalatok alapján nem okoz súlyosabb megbetegedést. "A nemzetközi sajtóban lopakodó omikronnak elnevezett alvariáns esetében nem egy, a radarjaink számára láthatatlan szupervariánsról beszélünk, csupán az antigéntesztek elől tud elbújni a fertőzés kezdeti szakaszában" - hívta fel a figyelmet Nyíri Miklós, a Neumann Labs ügyvezetője.
"A PCR-tesztek esetében mindössze arról van szó, hogy ha eddig meg akartuk állapítani, hogy delta- vagy omikron-fertőzést észleltünk-e, bevetettünk egy konkrét variánsazonosítót, hogy melyik variánsról is van szó. Azért hívják félreértésből lopakodónak a BA.2-es verziót, mert az a módszer, amivel a BA.1-es omikront megkülönböztettük a deltától, nem működik hibátlanul a BA.2 esetében" - magyarázta az ügyvezető.
Ezen a héten is megosztotta a szennyvízvizsgálatok eredményeit a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). A friss eredmények alapján elmondható, hogy az új típusú koronavírus szennyvízből kimutatható mennyiségének növekedése 2022 ötödik hetében megtorpant.