COVID-19: az influenzaoltás is védhet

Egy frissen publikált tanulmány szerint az influenzaoltás védhet a COVID-19 súlyos követkeményeitől.

Az éves influenzaoltás védelmet nyújthat a COVID-19 számos súlyos következményével szemben - derült ki a témában készített eddigi legnagyobb tanulmányból. A Miami Egyetem Miller orvostudományi karának munkatársa, Susan Taghioff és kollégái a több mint 70 millió páciens egészségi adatait tároló TriNetX adatbázist felhasználva különített el két csoportba több mint 37 ezer embert. A csoportok kialakításakor a COVID-19-et befolyásoló tényezőket is figyelembe vették, például az életkort, a nemet, az etnikai hovatartozást és a káros szenvedélyeket. Emellett vizsgálták a betegség kimenetelére szintén hatással levő, különböző egészségi problémákat is, úgy mint a diabéteszt, az elhízást és a krónikus obstruktív tüdőbetegséget.

Így működik az influenza elleni oltás Kiknek javasolt az influenza elleni védőoltás? Milyen mértékű védettséget nyújt a vakcina? Kattintson a részletekért!

Segíthet az influenzaoltás?

A Klinikai Mikrobiológia és Fertőző Betegségek Európai Kongresszusán (ECCMID) bemutatott tanulmány egyebek mellett az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából, Németországból, Olaszországból, Izraelből és Szingapúrból származó páciensek adataira épült - olvasható a Medicalxpress orvostudományi hírportálon. Az első csoport tagjai két héttel-hat hónappal azelőtt kaptak influenzaoltást, hogy COVID-19-et diagnosztizáltak náluk. A második csoport tagjai ugyancsak COVID-19-cel küzdöttek, de nem kaptak influenzaoltást.

Az influenzaoltás védhet a COVID-19 súlyos követkeményeitől. Fotó: Getty Images
Az influenzaoltás védhet a COVID-19 súlyos követkeményeitől. Fotó: Getty Images

A kutatók azt vizsgálták, hogy milyen arányban fordultak elő a betegséggel összefüggő súlyos egészségi következmények - összesen 15, köztük a vérmérgezés, az agyi érkatasztrófa, a mélyvénás trombózis, az akut légzési elégtelenség, a kórházi vagy intenzív osztályra való felvétel, valamint a halálozás - a COVID-19 diagnosztizálását követő 120 napon belül a két csoport tagjainál. Az elemzés szerint azok, akik nem kaptak influenzaoltást jóval nagyobb - akár 20 százalék - eséllyel kerültek intenzív osztályra. 58 százalékkal nagyobb eséllyel keresték fel továbbá a sürgősségit, 45 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki náluk vérmérgezés, 58 százalékkal nagyobb eséllyel szenvedtek el agyi érkatasztrófát és 40 százalékkal gyakrabban kaptak mélyvénás trombózist.

A tanulmány készítői szerint eredményeik azt sugallják, hogy az influenzaoltás védelmet nyújt a COVID-19 számos súlyos következményével szemben. Hangsúlyozták, hogy további kutatásokra van szükség a lehetséges összefüggés megerősítésére és jobb megértésére - a jelenlegi elméletek többsége szerint az influenzaoltás "feljavítja" az ember vele született immunrendszerét - , de a jövőben az influenzaoltás segíthet nagyobb védelmet nyújtani az emberek számára azokban az országokban, ahol nem áll rendelkezésre elég vakcina az új típusú koronavírus ellen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.