COVID-19: ezen múlik, hogy súlyos lesz-e

Érdekes eltérést fedeztek fel a kutatók a súlyos COVID-19-ben szenvedők és a fertőzést tünetmentesen átvészelők között. A betegség különböző intenzitású lefolyásának vélhetően az az oka, hogy másképpen reagál az immunrendszerünk.

Már számos olyan tanulmány jelent meg korábban, amely az új típusú koronavírus által kiváltott immunválaszt elemezte. Egy nemrégiben publikált tudományos munka azonban külön figyelmet szentelt annak, hogy vajon miben más a tünetmentes fertőzöttek szervezetében zajló folyamat a panaszokkal küzdők reakcióinál.

Koronavírus: ezek a tünetek hónapokig gyötörhetnek - kattintson!

Úgy tűnik, hogy különbözőképpen reagál a panaszokkal küzdő és a tünetmentes koronavírus-fertőzöttek immunrendszere a kórokozó jelenlétére. Ez megmagyarázhatja, hogy egyeseknél miért alakul ki súlyos tüdőgyulladás vagy más szövődmény, míg mások észre sem veszik, hogy megbetegedtek. A felfedezés komoly előrelépést jelenthet a jövőbeli terápiák kifejlesztésében - számolt be róla a MedicalXpress .

koronavírus, koronavírus hírek,
Van, aki észre sem veszi, hogy megbetegedett, míg mások súlyosszövődményekkel küzdenek. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Máshogy reagál a szervezetünk

A kutatók 130 koronavírusos ember vérmintáját vizsgálták meg. Az alanyok között tünetmentes, enyhe panaszokkal küzdő és kritikus állapotban lévő betegek is voltak. A szakemberek azt találták, hogy a tünetmentes személyeknél nagy mennyiségben jelen vannak a nyálkahártyákon az antitesteket termelő B-sejtek.

Ez a tüdőgyulladás és a vérrögösödés oka

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az enyhe és közepesen erős panaszokat produkálók szervezetében a B-sejtek mellett T-sejteket is találtak, a súlyos betegeknél viszont hiányoztak a védekező B-sejtek, a T-sejtek száma azonban drasztikusan megugrott, ami az esetek többségében tüdőgyulladást idézett elő. Azt is megfigyelték, hogy a kritikus állapotban lévő COVID-19 -es személyek szervezetében a vérlemezkék mennyisége is jelentős emelkedésnek indul, amely növeli vérrögök kialakulásának kockázatát.

Túlélők meséltek a Reuters-nek arról, hogyan nehezíti meg mindennapi életüket a hosszú COVID. Olvassa el beszámolóikat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.