COVID-19: "megjósolható" a súlyossága a rákbetegeknél

Gépi tanulás segítségével készítettek egy olyan programot, mely a páciens adatai alapján képes 70-85 százalék pontossággal megjósolni, súlyos lesz-e nála a koronavírus-fertőzés.

Így hat a koronavírus a rákbetegekre A COVID-19-ben szenvedő daganatos betegek többségének a szervezete ugyanannyi antitestet termel, mint a nem rákbeteg fertőzötteké, ám ez a képességük daganatos betegségük típusától és az arra kapott kezeléstől függ. Részletek!

Néha elég egy rossz nap a munkában, hogy valami jó ötlet pattanjon ki a fejünkből. Ez történt dr. Sejal Morjariával, a Memorial Sloan Kettering Cancer Center infektológusával is, aki mindig büszke volt arra, hogy jók a megérzései betegei gyógyulását illetően. Csakhogy - a MedicalXpress.com beszámolója szerint - e képessége a COVID-19 -cel szemben kudarcot vallott.

Akár 85 százalékos pontossággal képes a program megjósolni, kell-e lélegeztetőgépre tenni a beteget vagy sem. Fotó: Getty Images
Akár 85 százalékos pontossággal képes a program megjósolni, kell-e lélegeztetőgépre tenni a beteget vagy sem. Fotó: Getty Images

"Amikor beütött a koronavírus -járvány, még nehezen tudtuk megérteni és megjósolni, hogy mely betegeknél lesz súlyos a COVID-19. Rengeteg laborvizsgálatot végeztetett mindenki, melyek egy részre sokszor szükségtelen volt" - mondta az egészségügyi portálnak a szakember, aki a munkából hazatérve közös gondolkodásra kérte férjét, Saket Navlakha-t, a Cold Spring Harbour Laboratory docensét. A férfi munkája során ugyanis az informatika segítségével próbálja értelmezni a biológiai folyamatokat. Dr. Morjaria felvetette neki, dolgozzanak ki egy olyan módszertant, mely a gépi tanulás segítségével képes megjósolni, mely betegeknél alakul ki súlyos COVID-19, és kiknél nem.

A probléma megoldására formálódott csapat 267 különböző változót - kor, nem, a rák típusa, laboreredmények stb. - gyűjtött össze COVID-19-cel diagnosztizált rákbetegektől. Ezek alapján pedig létrehoztak egy olyan programot, mely képes előre megmondani, hogy az adott betegnek mikor lesz szüksége lélegeztetőgépre :

  • azonnal,
  • néhány nap múlva,
  • soha.

A kutatók végül mintegy 50 olyan változót találtak, melyek a legjobban hozzájárultak a betegség kimenetelének előrejelzéséhez. Módszerük pedig 70-85 százalékos pontossággal működik, és különösen jól teljesít azon betegek esetében, akiknél azonnali lélegeztetésre van szükség. Az eszköz egyik legnagyobb előnye, hogy olyan kockázati tényezők közötti kölcsönhatásokat is képes figyelembe venni, melyek még a gyakorlott szemű szakemberek számára sem nyilvánvalóak. A program segítségével ráadásul képesek voltak a felesleges vizsgálatok számát is redukálni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.