Mit kell tudni a Coxsackie vírusról?
A nem is annyira rejtélyes kórért valószínűleg a Coxsackie vírus felelős, amit a köznyelvben kéz-láb-száj fertőzésként vagy szindrómaként is ismernek. A fertőző, de nem veszélyes betegség nagyon gyakori a 10 évesnél fiatalabb gyerekek esetében, de egyre gyakrabban bukkan fel a felnőtteknél is.
Milyen típusai vannak?
A Coxsackie vírusoknak két családja ismert, az A és a B. Előbbi család felel a kéz-láb-száj betegségért, míg utóbbi erős mellkasi fájdalommal járó pleurodyniát (járványos mellhártya-fájdalom) okozhat. Mindkét család következtében kialakulhatnak gyulladások a test különböző pontjain és a legfrissebb kutatási eredmények alapján gyanítható, hogy az 1-es típusú diabétesz előfutárai is lehetnek.
A Coxsackie vírus rendkívül ellenálló, akár órákig képes megélni a különböző felületeken és a gyomorsav sem pusztítja el . Ezért terjed nagyon könnyen a gyermek körében. A fertőzést követően a tünetek egy-két napon belül jelentkeznek, de a legtöbb esetben különösebb komplikációk nélkül el is tűnnek egy héten belül, olykor orvosi beavatkozás nélkül is.
Fekélyes kiütések a bőr különböző pontjain
A betegség első tünete a láz , ami önmagában még nem elégséges az egyértelmű diagnózis felállításához. A szájban felbukkanó kiütések már sokkal inkább, ezek egy-két nappal a láz után jelentkeznek, többnyire torokfájás kíséretében. A kiütések leginkább a nyelven és az ínyen bukkannak fel, gyakran hólyagos formában.
Néhány napon belül a kiütések a bőr különböző pontjain is feltűnnek, fontos ismertetőjelük, hogy nem viszketnek, de idővel fekélyesekké válhatnak. Leggyakrabban a tenyéren és a talpon bukkannak fel, de előfordul, hogy a farpofákon jelennek meg.
Az esetek túlnyomó többségében a betegség mindenféle komplikáció nélkül lezajlik, és a páciens egy hét alatt tünetmentessé válik. Előfordul azonban, hogy a vírus meningitiszt ( agyhártyagyulladás ) okoz, ami viszont már akár kórházi kezelést igényel. A Coxsackie vírus leginkább nyáron és az ősz elején fertőz, de mind az egyedi esetek, mind a járványok bármikor felüthetik fejüket.
Mivel a betegség nem okoz igazán veszélyes tüneteket, maga a kezelés ki is merül a láz csillapításában, a torok és a száj tisztításában. Megelőzésre nincsen orvosi megoldás, a rendszeres kézmosás, az alapvető higiéniai szabályok betartása sokat segít. Ebből fakad az a tény, hogy alapvetően a kisgyermekek veszélyeztetettek, és a járványszerű megbetegedés elsősorban iskolákban, óvodákban, közösségekben fordul elő.