Durva betegségeket kaphatunk a foci-Eb-n

Több millió ember kel útra Európában a pénteken kezdődő labdarúgó-Európa-bajnokság miatt. A szurkolás közös élménye azonban veszélyeket is rejt: gyorsabban terjednek a fertőzések.

Világszerte több mint 900 millió nemzetközi utazást bonyolítunk évente. Ekkor nem pusztán az utazók változtatnak helyet, hanem velük együtt a legkülönfélébb kórokozók is. Azoknak a drukkereknek, akik az Európa Bajnokságra Ukrajnába utaznának, jó előre felkészülni.

Ajánlások a futballrajongók számára

Az egészségügyi hatóságok (ECDC) szerint komoly fenyegetést jelent mind a két nyári sportesemény - a foci Eb mellett az Olimpia is a kontinensen, Londonban lesz. Az átoltottság alacsony szintje miatt ugyanis könnyen újra felütheti fejét a kanyaró. Az idei év eddig eltelt szakaszában már 6000 kanyaró megbetegedést regisztráltak Ukrajnában, amely az EURO 2012 futball-Európa-bajnokság egyik házigazdája lesz, Lengyelországgal közösen.

Azoknak, akik személyesen szeretnének kedvenceiknek drukkolni keleti szomszédunknál, az ECDC és az Országos Epidemiológiai Központ is azt javasolja, hogy oltassák be magukat kanyaró ellen, amennyiben még nem kaptak ilyen vakcinát. Jó hír, hogy Magyarországon nagy, közel 99 százalékos az oltottsági arány. (A kanyaróról és a magyarországi oltottságról részleteket itt olvashat!) A fertőzés egyébként a szomszédos Romániában is fenyeget, ahol az év első negyedében 1268 beteget regisztráltak.

Veszélyes tömegek

A kórokozók persze nem válogatnak: bárhol felbukkanhatnak, ahol sok ember van jelen, főleg, ha ez rossz higiénés körülményekkel társul. Ez ugyanis rendkívül kedvező a különböző fertőzéses megbetegedések szempontjából. Főleg cseppfertőzéssel, vagy szennyezett élelmiszerekkel kerülnek a szervezetbe. Ilyen például a hepatitis A is, ami gyakorlatilag egész Közép- és Kelet-Európában elterjedt. Ezért annak is érdemes odafigyelnie, aki nem kimondottan egy tömeges rendezvény kedvéért, hanem csak várost nézni indul külföldre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hasznos tippek

Az utazás megkezdése előtt mindig érdemes tájékozódnia a célországban jellemző betegségekről, az aktuális járványokról, és arról, hogy milyen lépéseket lehet tenni a betegségek megelőzése érdekében.

A megbetegedés kockázata azonban nemcsak attól függ, hogy a betegség jelen van-e az országban, hanem számos más tényezőtől is. Befolyásolja az utazó életkora, egészségi állapota, a tervezett útvonal, illetve az utazás időtartama és típusa is. A szakember segítségével végzett egyéni kockázatértékelés lehetővé teszi a személyre szabott védőoltási terv kialakítását. Erre bármelyik nemzetközi oltóközpontban van lehetőség.

Az utazás tervezése jó alkalom arra is, hogy ellenőrizzük, milyen betegségek ellen oltattuk már be magunkat. Célszerű már 4-8 héttel az utazás megkezdése előtt felvenni a szakemberekkel a kapcsolatot, hogy a megfelelő védettség kialakuljon. Ha az utazásig már nem állnak rendelkezésre hetek, akkor is érdemes lehet konzultálni, hiszen vannak olyan oltások, amelyek gyorsan kifejtik hatásukat, vagy esetleg egyéb módon is lehet a fertőzés ellen védekezni. A megelőzés mindig jobb, és ráadásul költséghatékonyabb is, mint egy esetleges megbetegedés kezelése.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra