Egérvírus okozza a fáradtság szindrómát?

Egy egereknél előforduló víruscsaládot fedeztek fel amerikai kutatók krónikus fáradtság szindrómával élő embereknél, ami újabb kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy vírusfertőzés okozhatja-e a titokzatos és összetett kórképet.

Mint Harvey Alter vezető szerző, az Egyesült Államok Országos Egészségügyi Intézeteinek (NIH) munkatársa hangsúlyozta, a hétfőn közzétett tanulmány nem bizonyítja, hogy e vírusok bármelyikének jelenléte az emberben ártalmat okozna. Megerősíti azonban azt a korábbi gyanút, hogy vírusfertőzés állhat a krónikus fáradtság szindróma hátterében. A valódi összefüggés feltárására már folynak amerikai kormányzati kutatások - tette hozzá.

Az úgynevezett egérleukémia-vírust - amely rákot okoz az egereknél - a tesztelt krónikus fáradtsággal élő emberek 86 százalékának vérmintájában találták meg, míg az egészséges véradók kevesebb mint 7 százalékánál mutatták ki a NIH és az amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatóság (FDA) kutatói. Az előbbi csoportba 37 páciens, míg az utóbbiba 44 véradó tartozott a vizsgálatban.

Egy korábbi, 2009 őszén közzétett tanulmányban nevadai kutatók jelentették be, hogy az XMRV jelű egérleukémia-vírust találták meg 101 krónikus fáradtsággal élő páciens kétharmadának vérében. Későbbi kutatások azonban az XMRV és a szindróma közti kapcsolatot nem erősítették meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A krónikus fáradtsággal már több vírust összefüggésbe hoztak az elmúlt években, ám a mintegy 1 millió amerikait érintő titokzatos kórkép okára eddig nem találtak magyarázatot. A krónikus fáradtság szindróma hosszan, legalább hat hónapig fennálló súlyos fáradtságot jelent, amely korlátozza napi tevékenységében, életvitelében a pácienst.

A tanulmány az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra