Egy fehérje harcol a vírusokkal?

Az immunrendszer nem specifikus része alapvető szerepet fejt ki a kórokozókkal szembeni védekezésben. Ennek a válasznak fontos eleme a Toll-like receptor 3 (TLR3) nevű molekula.

Kong-Peng Lam és az A*STAR Biotechnológiai Intézet munkatársai a TLR3 vírusokkal szembeni ellenállásban betöltött szerepével foglalkoztak. Kimutatták, hogy a TLR3 felismeri a vírusok genetikai állományát, ennek hatására pedig egyes aminosav oldalláncokra foszfátcsoport kerül - ez a molekuláris folyamat a foszforiláció.

Az aktivációs kaszkád egyik első eleme a Bruton tirozin kináz (Btk) nevű enzim, melyről régóta gyanítják, hogy nagy jelentőséggel bír, ugyanis az ezt kódoló gén mutációja vezet az X-kromoszómához kapcsolt agammaglobulinémia nevű betegséghez. Ezen kóros állapotban a B-sejtek nem képesek ellenanyagokat előállítani, ami a fertőzésekkel szembeni fokozott fogékonyságban nyilvánul meg.

A oldalain bemutatott vizsgálat során a kutatók kísérleti egerekbe a vírusok RNS-éhez hasonló anyagot adtak. Normál egerekben erős vírusellenes válasz jött létre, ami vérmérgezéses sokkot váltott ki. Ezzel szemben a mind a TLR3-, mind a Btk-hiányos egyedekben ilyen reakció nem alakult ki, ami felveti, hogy a két molekula ugyanazon molekuláris jelátviteli útvonalban érintett. Régóta ismert, hogy a TLR3 a gyulladásos folyamatot elősegítő interferon felszabadulását serkenti, azonban most az is kiderült, hogy ezen válasz a BTK hiányában nem jön létre. A kutatók azt is kimutatták, hogy a vad típusú génnel rendelkező állatokkal szemben a BTK-hiányos egerek kevésbé voltak képesek megtisztítani szervezetüket a dengue vírustól.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra