A botulizmus típusai
A betegséget a Clostridium botulinum termelte toxin, a botulotoxin okozza, amely az ételekből szívódik fel a szervezetbe a bélrendszeren keresztül - ez az anyag felelős az izmok bénulásáért. Konzervek fogyasztása után vagy az alábbi módokon lehet megfertőződni:
- Csecsemőkori botulizmus: 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőknél alakulhat ki - azoknál, akik a baktérium spóráival érintkeznek. A spórák akár a porban, a termőföldben vagy a mézben is jelen lehetnek, majd a kicsik testében elszaporodva el is kezdik a méreganyag termelését. A csecsemők azért is veszélyeztetettebbek, mert bélrendszerük még nem tanult meg védekezni a spórák ellen - a későbbiekben ezek már nem tudnak megmaradni a szervezetben.
- Sebbotulizmus: a baktérium spórái egy nyílt sebben elszaporodnak, onnan jutnak be a vérkeringésbe (a botulizmusnak ezt a formáját leginkább heroinfüggőkkel hozták összefüggésbe, akik nem a vénába, hanem a bőr alá szúrták be a fecskendőt).
- Inhalációs botulizmus: a toxin belégzése után alakul ki. Bár egyes nemzetek próbáltak már ezen alapuló vegyifegyvert készíteni, szerencsére a világban mindmáig elenyésző az így keletkező fertőzés.
Milyen tünetekkel jelentkezhet?
Bárhogy fertőződik is meg valaki, a tünetek ugyanazok. A legjellemzőbb az arc mindkét oldaláról induló gyengeség, mely lefelé halad a nyak és a többi testtáj irányába.
A további korai tünetek közt a beteg érzékelhet például:
- kettős- vagy homályos látást
- a felső szemhéj lefittyedését
- nyelési nehézségeket
- beszédzavarokat
- légszomjat
- hasfájást, hányást, hasmenést
- a későbbiekben vizelési nehézséget és székrekedést
Ha nem ismerik fel a bajt és a beteg nem kap időben kezelést, akkor a kar és a láb izomzatának bénulása, valamint a légzőizmok bénulása is beállhat.
Csecsemőknél az alábbi tünetekre is érdemes figyelni:
- letargia
- izomgyengeség - a baba nehezen mozgatja a fejét és a nyakát
- nincs étvágya, keveset eszik
- nyáladzás
- gyenge sírás
Milyen hamar jelentkeznek a tünetek?
Ételmérgezés esetén 18-36 órán belül, de bizonyos tünetek akár 6 órán belül is jelentkezhetnek. Botulizmus esetén van, hogy egy hét vagy 10 nap is eltelik, mire a beteg tapasztalja az első tüneteket. Csecsemőknél akár 14 napig is lappanghat a betegség.
Diagnózis, gyógyulási esélyek
Sokan akkor fordulnak orvoshoz, amikor légzési nehézségek lépnek fel, és optimális esetben néhány vizsgálat után ki is derül, hogy botulizmus okozza a tüneteket. Enyhe lefolyású mérgezés esetén néhány hét, rosszabb esetben hónapok vagy évek kellenek a teljes felépüléshez.
A tüneteket már csak azért sem szabad félvállról venni, mert ha a kezelés elmarad, a botulizmus halálos kimenetelű is lehet. De szerencsére az ilyesmi extrém ritkaságszámba megy: a betegek körében 90-95 százalékos a gyógyulási arány.
Forrás: webmd.com