A fertőzést egy háztáji gazdaság öt elpusztult libájának teteméből mutatták ki Trhove Dusníky településen. Mint azt az InfoRádió a novinky.cz hírportált szemlézve írja, a laborvizsgálatok megerősítették, hogy a szárnyasok halálát a madárinfluenza H5N1-es típusa okozta. Egyelőre nem ismert, hogy fertőződtek meg az állatok, de valószínűsíthető, hogy szabadon élő madarak hurcolták be a vírust a gazdaságba. A közegészségügyi hivatal jelenleg azt vizsgálja, kik kerülhettek kapcsolatba a fertőzött libákkal. Egyszersmind elrendelték a gazdaság teljes állományának elpusztítását, közte 16 tyúk és 11 kacsa levágását.
Mint az az Egészségügyi Világszervezet (WHO) honlapján olvasható , a H5N1 nem terjed át könnyen emberre, ha azonban ez mégis megtörténik, úgy a fertőzés általában súlyos megbetegedést okoz, illetve a betegek 60 százaléka nem éli azt túl. A lehetséges tünetek közé tartozik a magas láz és rossz közérzet, köhögés, torokkaparás és végtagfájdalmak. Ugyancsak korai tünetként jelentkezhet alhasi fájdalom, mellkasi fájdalom és hasmenés. A betegek állapota gyorsan romolhat, és légzőszervi problémák mellett neurológiai panaszaik is kialakulhatnak.
A H5N1-fertőzés szinte minden esetben olyanokat érint, akik közeli kontaktusba kerültek fertőzött madarakkal, esetleg szennyezett tárgyakkal. A vírus emberről emberre jellemzően nem adódik át. A WHO ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy amennyiben a H5N1 olyan módon mutálódik, hogy egyrészt könnyebben képes legyen emberek között terjedni, másrészt továbbra is súlyos betegséget okozzon, úgy a következmények közegészségügyi szempontból rendkívül aggasztóak lehetnek. A szezonális influenza elleni védőoltások nem nyújtanak védelmet a madárinfluenza e típusa ellen.