Tavaly 7,1 milliárd forintjába került az AIDS/HIV-betegek ellátása a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnek (NEAK), egy évvel korábban 6,1 milliárd forintot költött rájuk a NEAK - írja a vg.hu.
Egy év alatt közel egymillió forinttal nőtt az AIDS/HIV-fertőzöttek gyógyszeres kezelésének társadalombiztosítási támogatása. Míg 2015-ben 3,6 millió forintot költött erre a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, addig 2016-ban 4,49 millió forintot - válaszolta a lap kérdéseire a NEAK. Egy beteg ellátására tavaly 3,4 millió forintot, 2015-ben pedig 3,2 millió forintot számoltak el. A fekvőbeteg-ellátásban részesülő HIV-betegek a NEAK-nak tavaly 302 millió forintjába kerültek.
Az elmúlt évtizedben megkétszereződött az új HIV-fertőzések és AIDS-esetek száma Magyarországon, és ez az Európai Bizottság legfrissebb jelentése szerint aggodalomra ad okot még akkor is, ha hazánkban a bejelentett új HIV-fertőzések száma az uniós átlag alatt van. Statisztikai adatok szerint 2005-ben százezer emberből egy volt HIV-beteg Magyarországon, 2015-ben százezer lakosra már 2,7 megbetegedés jutott. Magyarországon az első háromnegyed évben 156 új HIV-fertőzött beteget regisztráltak, 1985 óta 3500 beteg került be a hazai ellátórendszerbe. Az új eseteket főként a 20-49 év közötti felnőttek körében észlelték, a fertőzés elsősorban férfiak közötti szexuális kapcsolat útján terjedt, ami fokozottabb erőfeszítéseket követel a megelőző intézkedések ösztönzése terén.
Hazánkban HIV-szűrésre kevesebben járnak, mint amennyi a nemzetközileg kitűzött cél. Az egyik legfontosabb eredmény az lenne, hogy a HIV-pozitív emberek 90 százalékát feltárják, így bekerüljenek az ellátórendszerbe, és ne adják tovább a fertőzést másoknak. Komoly problémát jelent, hogy szakemberek becslése szerint egyelőre csupán a hazai HIV-fertőzöttek 30-50 százaléka részesül gyógyszeres terápiában, a többiek valószínűleg nem is tudnak betegségükről.