Érdekes dolog derült ki az egyik rettegett kórokozóról

A leprát okozó baktérium nemcsak arra lehet képes, hogy pusztítsa a testet, hanem arra is, hogy serkentse bizonyos szövetek növekedését - állítják az Edinburgh-i Egyetem kutatói.

Évezredek óta szedi áldozatait a bőrt, a perifériás idegeket és a zsigereket megfertőző, súlyos esetben rokkantságot okozó  betegség, a lepra. A kórt kiváltó Mycobacterium leprae baktériumok azonban nem csak pusztíthatnak. Az Edinburgh-i Egyetem kutatói szerint jótékony hatásuk is van, ugyanis serkenthetik bizonyos szövetek növekedését - írja a BBC Online. 

A tatu is elkaphatja a leprát. Forrás: Getty Images
A tatu is elkaphatja a leprát. Forrás: Getty Images

Egyesült államokbeli állatkísérletek során – kilencöves tatukat vizsgálva – kutatók rájöttek, hogy a leprát okozó baktérium hatására az anyagcsere-folyamatokban kulcsszerepet játszó máj csaknem duplájára növekedhet. "Ez a felfedezés teljesen váratlanul ért bennünket" - mondta Anura Rambukkana, az Edinburgh-i Egyetem regeneratív orvostudományi központjának munkatársa, hozzátéve, hogy egy természetes folyamatról van szó. 

“Azt várnánk, hogy egy ilyen mértékű növekedés károsan hat a szervre, sőt, akár rákos elváltozást is okozhat. De a részletes elemzés azt mutatta, hogy a kísérletben részt vevő állatok mája a növekedés ellenére is egészséges és működőképes maradt. Jelenleg nincs olyan sejtterápia, amely képes lenne erre" - hívta fel a figyelmet a felfedezés jelentőségére Rambukkana.

Mit jelent mindez? 

A kifejlett májsejteknek rengeteg feladatuk van. A Cell Reports Medicine című szaklapban közzétett eredmények szerint azonban az állatkísérletek során a leprát okozó baktérium hatására a májsejtek mintha "visszakerültek volna egy eggyel korábbi növekedési fázisba", ahol gyorsan szaporodhatnak. "A májsejtek DNS-ének aktivitását vizsgálva azt találtuk, hogy azok leginkább egy fiatal állat májsejtjeihez hasonlítanak" - tette hozzá Rambukkana. De hogy az említett folyamat pontosan hogyan zajlik, azt még a kutatók sem tudják. És mivel állatmodelleket vizsgáltak, ráadásul egy fertőző kórokozót használva, az sem világos, hogy az eredmények átültethetők-e, és ha igen, milyen formában az emberi májra.  

A mostani eredményeket viszont a kutatók hasznosítani tudják majd új gyógyszerek kifejlesztéséhez, ezáltal utat nyithatnak az olyan májbetegségek, mint például a májzsugorodás kezelésének új terápiás megközelítéseihez - tette hozzá Anura Rambukkana. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra