Ez a robot a koronavírust is elpusztítja

Egy bukaresti kórházban már munkába állt Victor, a robot, amely UV-C sugárzás segítségével elpusztítja a kórokozókat, köztük az új típusú koronavírust is.

A fejlesztésért és gyártásért felelős bukaresti központú cég, a Modulab már 2020. márciusában bejelentette, hogy az általuk fejlesztett robot UV-C sugárzással képes hatástalanítani a kórokozókat, egyebek mellett az új típusú koronavírust , vagyis a SARS-CoV-2-t is. A robot az ultraviolasugárzás segítségével szinte bármilyen felületen elpusztítja a vírusokat, a baktériumokat és a gombákat - olvasható az nrgreport.com -on.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus fertőtlenítés, koronavírus UV-C, koronavírus robot, koronavírus megelőzés, koronavírus védekezés,
Egy 20 négyzetméteres terület fertőtlenítését körülbelül 20 perc alatt végzi el a robot. Fotó: Modulab

A Modulab csapata már több mint 15 éve kísérletezik, és már több mint 60 prototípus készült el. A koronavírus-járvány márciusi kirobbanásakor azonban a cég felpörgette a robotok fejlesztését, hogy a romániai kórházak minél előbb megkaphassák a koronavírus ellen is hatékony fegyvert. A bukaresti egyetemi kórház első robotját - Victor Babes román bakteriológus, a modern mikrobiológia egyik megalapítója után - Victornak nevezték el.

20 négyzetméter 20 perc alatt

Koronavírus: azonosították a járvány 3 fő hajtóerejét - kattintson!

Az UV-C sugárzás germicid (sterilizáló) hatású, így hatékonyan használható vegyszermentes, környezetbarát fertőtlenítésre. A mesterséges fényforrások nagy intenzitású ultraibolya fényt bocsátanak ki, ezáltal pedig a levegőt, a vizet és a felületeket is megtisztítják. Egy 20 négyzetméteres terület fertőtlenítését körülbelül 20 perc alatt végzi el a robot, távvezérlő funkciójának köszönhetően pedig ember személyes jelenléte nélkül működtethető, így a kórházakban jelentős segítséget nyújt majd a koronavírus elleni küzdelemben.

Otthoni használatra egyelőre nem ajánlott

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az Európai Unió (EU) hivatalos álláspontja szerint azonban további kutatásokra van szükség, hogy felmérjék az UV-C sugárzást használó eszközökkel kapcsolatos veszélyeket, az UV-C ugyanis a rendelkezésre álló információk szerint károsíthatja a szemet, és rákkeltő hatása is van. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) például nem is ajánlja a lakosságnak az UVC-lámpák használatát. Bizonyos hullámhosszú sugárzás ugyanis erősen reakcióképes ózont képez a levegőben, néhány lámpa ráadásul higanyt is tartalmaz, ami már minimális mennyiségben is mérgező, egy eltört lámpa tehát jelentős egészségügyi kockázatokkal járhat.

Nagyon nem tesz jót a tüdőrák diagnosztizálásának és kezelésének a koronavírus-járvány - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.