Ez az influenza legsúlyosabb szövődménye

Az influenzafertőzés körülbelül százszorosára növeli a pneumococcusra, a bakteriális tüdőgyulladás leggyakoribb kórokozójára való fogékonyság valószínűségét.

Már több mint két évszázada tudjuk, hogy a tüdőgyulladásos esetek száma az influenzajárványok idején megugrik. Azok a populáció szintű járványtani kutatások azonban, amelyek az influenza szezonális mintáját és a pneumococcus tüdőgyulladás gyakoriságát vizsgálták, csupán enyhe összefüggést mutattak ki, vagy egyáltalán nem is bizonyították a két betegség jelentős kölcsönhatását.

A Michigani Egyetem kutatócsoportja most egy újszerű módszerrel oldotta fel ezt az ellentmondást. Eredményeik azt bizonyítják, hogy az aktuális számában megjelent tanulmány szerzői úgy vélik, hogy az influenza és a tüdőgyulladás összefüggésének pontos azonosítása hatékonyabb klinikai ellátáshoz és közegészségügyi intézkedésekhez vezethet.

A kutatók Pejman Rohani vezetésével egy számítógépes modellt hoztak létre a pneumococcus tüdőgyulladás elemzésére, amely az egy korábbi influenzafertőzés lehetséges hatásaival kapcsolatos elméleteket elemezte. Miután a modellt 1989 és 2009 közötti valós kórházi adatokkal (influenzafertőzés és pneumococcus tüdőgyulladás következtében szükséges kórházi kezelések) töltötték fel, rangsorolni tudták az egyes hipotézisek valószínűségét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az egyértelmű befutó a fogékonyság-hatás elmélet lett, mely szerint az influenzával fertőzött betegek fogékonyabbá válnak a pneumococcus tüdőgyulladásra. Ez a tüdőgyulladásra való mintegy százszoros mértékű fogékonyság az influenzafertőzést követő körülbelül egy hétig tart.

Rohani az eredmények alapján azt a következtetést vonja le, hogy a bakteriális tüdőgyulladás elleni leghatékonyabb védekezés az, ha a közvéleményt ráveszik a pneumococcus és az influenza elleni védőoltás egyidejű beadatására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.