A koronavírus-járvány miatt országszerte elnéptelenedtek az utcák, bezártak a boltok, az emberek pedig az otthonukba visszahúzódva próbálják minimalizálni az érintkezést egymással, nehogy továbbadják a vírust. Mivel hatékony gyógymód még nincsen, jelenleg a szociális távolságtartás a leghatékonyabb fegyverünk a koronavírus ellen. Ennek persze nagyon komoly gazdasági következményei vannak, sőt a testi-lelki egészségünkre is romboló hatással lehet. A szakemberek mégis óvatosságra intenek a korlátozások feloldását illetően, hiszen a járvány gyorsan új lendületet vehet, ha nem vagyunk kellően óvatosak.
A járvány kiindulópontjának számító Kína már megkezdte a tilalmak feloldását, és a napokban több nyugat-európai ország is óvatos lazításokról döntött. Ennek tudatában az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is frissítette intézkedési protokollját , és hat olyan kritériumot is felsorolt, amelyet teljesítenie kell egy adott országnak ahhoz, hogy biztonságosan feloldhassa a kijárási tilalmat vagy korlátozást. A legutolsó frissítésben szereplő hat kritérium a következő:
A járvány terjedése kontroll alatt van
Azok az államok enyhíthetnek a szabályozásokon, amelyeknél nincs, vagy csupán alacsony az új megbetegedések száma. A hatóságoknak minden új megbetegedés eredetét ismerniük kell, az egészségügyi rendszernek pedig megfelelő felkészültségűnek kell lennie a betegek biztonságos ellátására.
Az egészségügyi rendszerek észlelik, tesztelik és izolálják a koronavírusos eseteket
Az egészségügyi rendszerek rendelkezzenek minden olyan eszközzel, amely szükséges a vírus kimutatásához és a beteggel kapcsolatba kerülő emberek teszteléséhez.
Kiemelt figyelmet fordítanak a magas kockázatú helyszínekre
Fontos lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy megvédjék az olyan kiemelten kockázatos helyeket, mint például az idősotthonok. A halálesetek jelentős része ugyanis világszerte ezekben az intézményekben történt.
Megelőző intézkedések a munkahelyeken és iskolákban
Hogy kivédjék a járvány visszatérését, minden munkahelynek, iskolának és közintézménynek szigorú szabályokat kell betartani, melynek része a lehetőség szerinti távolságtartás, a rendszeres kézmosás és fertőtlenítés, illetve a lázmérés , amely segíthet a beteg embereket beazonosítani.
Az importált esetek kezelése
Az ország hatóságainak készen kell állnia arra, hogy gyorsan és hatékonyan kezeljék a külföldről behurcolt fertőzéseket.
Aktív kapcsolattartás a közösségekkel
A teljes lakossággal aktív kapcsolatot kell tartania a hatóságoknak, hogy átadhassák a legfontosabb ismereteket és felhívhassák a figyelmet az esetleges új veszélyekre.
Forrás: IflScience