Ezért veszélyes, ha nem mossuk ki a maszkot

Kilenc napig nem mossuk ki a maszkunkat - állítja egy friss kutatás. Pedig ez a szakemberek szerint legalább olyan veszélyes, mintha nem is viselnénk maszkot.

A maszkviselés a mindennapi életünk szerves részévé vált az elmúlt hónapok során. Sokan részesítik előnyben a mosható darabokat, mivel nemcsak környezetbarátabbak, de vastagabbak, illetve több rétegből is állnak eldobható kék társaiknál. Ezáltal a mosható verzió megbízhatóbb védelmet nyújthat a koronavírus-fertőzés ellen.

Maszkviselés: mi igaz, és mi ferdítés? Sokan rettegnek a maszkhasználattól, képesek elhinni, hogy tüdejük emiatt nem jut elég oxigénhez. Viselése persze kellemetlen, irritálja az arcot, az orrot, bepárásodhat a szemüveg, egyesek pedig rosszabb hallásra is panaszkodnak. Viszont ennél nagyobb gondot a maszk nem okoz, megszokható, a vírusfertőzés terjedését pedig megelőzi. Megnéztük, mi okozza a kellemetlenségeket és hogyan lehet azokat kivédeni. Kattintson a részletekért!

Mosás nélkül olyan veszélyes, mintha nem is hordanánk

De nem elég felvenni, a rendszeres tisztítás is nagyon fontos. Ha ugyanis helytelenül használjuk a mosható maszkunkat, legalább akkora veszélynek vagyunk kitéve, mintha egyáltalán nem hordanánk ilyesmit. Ugyanis épp ez a segédeszköz válhat a fertőzés lehetséges forrásává - hangsúlyozzák egy friss kutatás szerzői.

Sokan hetekig nem mossák ki a maszkot, amit hordanak. Fotó: Getty Images
Sokan hetekig nem mossák ki a maszkot, amit hordanak. Fotó: Getty Images

A tudósok szerint viszont a legtöbben nem figyelünk eléggé a higiéniára. Átlagosan a leghosszabb idő, ami eltelik két mosás közt, a kutatásba bevont ezer alany válaszai alapján kilenc nap. De közel 11 százalék bevallotta, hogy akár több mint két hétig is hordják az arcuk elé erősíthető textilt, mire az végre mosásba kerül.

Kiderült továbbá, hogy a válaszadók közel 25 százaléka használt már közös maszkot valaki mással (annak ellenére, hogy a szakemberek óva intenek ettől). 40.8 százalékuk próbált már kimosni eldobható darabot - ami nem jó ötlet, mert gyengül az anyaga, ezáltal kevésbé megbízható védelmet nyújt a kórokozók ellen -, 44.2 százalék pedig többször is viselt ilyen egyszer használatos védőeszközt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan mossuk a környezetbarát maszkokat? Egyszerűen dobjuk be a többi szennyessel a mosógépbe. A kutatásba bevont alanyok többsége így csinálja, 42 százalékuk viszont a kézi mosásra voksol inkább. Végül pedig még egy érdekesség: többen mosunk kezet a maszk levétele előtt (43.75 százalék), mint azelőtt, hogy felvennénk azt (35 százalék).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra