A Nébih a Facebookon oszlatta el a szalmonellával kapcsolatos kérdéseket.
Mint írták, a szalmonellózis a szalmonella baktériumok által okozott fertőző megbetegedés.
"A fertőzésért többnyire a baromfihúsból, sertéshúsból, vagy nyers tojás felhasználásával készült, nem megfelelően tárolt vagy hőkezelt ételek felelősek. A betegség a higiénés szabályok betartásával, és az élelmiszerek megfelelő hűtésével, hőkezelésével megelőzhető.
Jellemző tünetei a hasmenés, hányás, magas láz, de enyhébb esetben csak hőemelkedés, levertség tapasztalható vagy a fertőzés tünetmentes is lehet
- olvasható a posztban.
Azt is hozzátették, hogy a tünetek általában a szennyezett étel elfogyasztását követően pár órán vagy 1-2 napon belül jelentkeznek, de van, amikor ennél hosszabb lappang. Az is változó, hogy mennyi ideig tart, és mennyire súlyos a betegség: kisgyerekekre, idősekre, legyengült szervezetűekre különösen veszélyes lehet.
Azt is kiemelték, hogy nem minden esetben vannak tünetei a fertőzötteknek.
"A szalmonella baktériumokat az alapos sütés-főzés elpusztítja. Az így hőkezelt ételek, vagyis, ha az étel teljes egészében felforrt, vagy ételhőmérővel ellenőrizhetően belsejében is elérte a 75°C-ot, biztonsággal fogyaszthatóak. A megmaradt ételt minél hamarabb le kell hűteni, és hűtőbe kell tenni (legfeljebb 5°C), mert néhány órányi szobahőmérsékleten a tárolás már veszélyes lehet. Felhasználás előtt az ételt újra át kell forrósítani, nem elég csak megmelegíteni" - tanácsolták a posztban.