A koronavírus-járvány miatt manapság elég egy köhintés, hogy furcsán nézzenek ránk a metrón, hogy hátrébb lépjen a mögöttünk sorban álló a postán, vagy egyszerűen csak érezhetően megnőjön a nyugtalanság és a feszültség egy-egy adott helyiségben. Márpedig a tudósok szerint többnyire nem tudjuk helyesen megítélni, hogy aki köhög vagy tüsszent, tényleg beteg-e, vagy mondjuk csak kapar a torka, esetleg egy enyhébb allergiás reakció lépett-e fel nála, amely számunkra ártalmatlan.
A hallásunk megtéveszthet minket
Amerikai kutatók kétszáz önkéntesnek játszottak le rövid hangfelvételeket - ezeken köhögést vagy tüsszentést lehetett hallani -, és arra kértek az alanyokat, hogy mondják meg, szerintük az adott hang beteg embertől származik-e vagy sem.
Az eredmények összesítése után kiderült, hogy bár az önkéntesek biztosak voltak abban, hogy jól ítélik majd meg a hangmintákat, nagy átlagban tízből mindössze négyszer tippeltek helyesen. Ez az arány akkor sem javult, amikor a résztvevőknek elárulták, hogy hány beteg és hány egészséges ember köhögését, illetve tüsszentését fogják hallani.
A kutatás vezetője szerint úgy tűnik, az emberek a számukra undorítóbb hangokról hiszik azt, hogy nagyobb valószínűséggel származhatnak betegektől. Ez vezethet oda, hogy elkerülnek olyanokat, akik például csúnyán köhögnek, de nem fertőző betegek.
Rákattantak a baromfitartásra a karanténban az észtek. A fiatal, városi családok körében számottevően megőtt a baromfitulajdonosok száma a karantén idején Észtországban. Erről bővebben az nlc.hu cikkében olvashatunk!