Gyengébbek lettünk a vírusokkal szemben

Most érdemes beadatni a gyermekeknek a bárányhimlő elleni oltást, hogy mire szeptemberben ismét közösségbe kerülnek, védettek legyenek - tanácsolta az InfoRádió által megkérdezett Kulcsár Andrea infektológus.

Régóta tudjuk, hogy minél idősebb korban kapja el valaki a bárányhimlőt, potenciálisan annál súlyosabb formában zajlik le nála. A vírusbetegség okozhat tüdőgyulladást, májgyulladást, sőt esetenként agyvelőgyulladást is. "Huszonhatodik éve vagyok infektológus a Szent László kórház gyerekosztályán. A huszonhat év alatt minden hónapban volt olyan gyerek a kórházban, akinek valamilyen szövődménnyel zajlott a bárányhimlő. Mivel a sebek mind behatolási kapunak számítanak a baktériumoknak, a leggyakoribb szövődmény a baktérium-felülfertőzés a bőrön" - mondta Kulcsár Andrea.

bárányhimlő
Abárányhimlőnem is olyan szelíd, mint a neve sugallja

"Régen, amikor bizonyos betegségek a bárányhimlő után hónapokkal keletkeztek, nem gondoltuk, hogy összefügg a bárányhimlővel. Ma viszont már tudjuk, hogy a bárányhimlő után fél éven belül jelentkező stroke a bárányhimlő vírusának következménye. Ma már azt is tudjuk, hogy a bárányhimlő képes a látóideg gyulladásán keresztül látáskiesést, vakságot okozni" - ismertette az infektológus.

Szerinte nem a vírus lett vadabb, hanem egyrészt sokkal többet tudunk a betegségről, másrészt más körülmények között élünk. Például sokkal több a közösségbe járó beteg gyerek. "Összességében mi vagyunk gyengébbek, nem a vírusok erősebbek" - szögezte le. Azt is elmondta, hogy az elsődleges védekezési eszköz a bárányhimlő ellen a védőoltás. Bár soha nem lehet azt mondani, hogy egy védőoltás száz százalékos védelmet ad, azt viszont igen, hogy a védőoltás száz százalékosan megelőzi a súlyos fertőzés kialakulását.

Amikor a bárányhimlő elleni védőoltást 1995-ben bevezették az Egyesült Államokban, a szakértők arra számítottak, hogy egyszeri oltás elegendő lesz az élethosszig tartó védettség eléréséhez. Mára azonban kiderült, hogy tévedtek. Részletek!

A védettség kialakulásához legalább hat hétre van szükség: a két oltás között minimum négy hétnek el kell telnie, és a második oltás után két héttel alakul ki a teljes védettség - mondta az infektológus. Elmondta: mivel a bárányhimlő elleni védőoltás szabadáras termék, gyógyszeráranként változik az ára, de általában oltásonként 9000 ezer forint körüli áron lehet hozzájutni.

Forrás: InfoRádió.hu

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.