A szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozások statisztikai mutatói évről évre egyre rosszabb értékeket mutatnak, és Magyarországon is az összhalálozás 50 százalékáért ezek a betegségek felelősek. Jelenleg több mint 400 ezer érszűkületes beteget tartanak számon, évente megközelítőleg 30 ezer műtétet végeznek érbetegség miatt, 4000 esetben kerül sor alsó végtagi amputációra. Pedig egy egyszerű boka-kar index vizsgálattal és egy alternatív kezelési módszerrel bizonyítottan javítható az érrendszer állapota.
Hazánkban a perifériás érbetegség (érszűkület) népbetegségnek tekinthető. E betegségben az erek beszűkülése leginkább az alsó végtag ereiben lép fel, az orvostudomány jelen álláspontja szerint gyógyítani nem lehet. Érsebészeti módszerekkel - az esetek 20 százalékában - műtéttel állapotjavulás érhető el. A betegek 80 százalékánál gyógyszeres kezeléssel, gyógytornával, balneoterápiával lehetséges a folyamat előrehaladásának lassítása.
A romló alsóvégtagi keringés mindennapi tevékenységükben is akadályozhatja a betegeket, késői felismerése akár amputációhoz is vezethet. Sajnos a számok itt is riasztóak: jelenleg Magyarországon egy kezelt érszűkületes betegre 4 tünetmentes érbeteg jut. Felismerés és kezelés nélkül az érintettek közel egyharmada öt éven belül meghal, évente pedig 10-12 ezer amputáció történik.
Érthető tehát, miért van óriási jelentősége a felvilágosító munkának és a megelőzésnek. Az Érszűkületes Betegek Alapítványa, és a 16 éve országos hálózatban működő Sonotherápia Centrumok egyetértve a Nemzeti Népegészségügyi Program prevenciós programjával, most közös felvilágosító-gyógyító munkába kezdenek. A centrumokban egyaránt várják azokat, akiknek bár nincs panaszuk és tünetmenetesen élnek, de egy egyszerű doppler-vizsgálattal (boka-kar index meghatározásával) kíváncsiak érrendszerük állapotára, esetleges felderítetlen, de jól karbantartható betegségükre. Várják azokat a már diagnosztizált érbetegeket is, akik a mellékhatás nélküli, alternatív fizikoterápiás módszerrel, a lokális pulzáló alacsony frekvenciájú hanghullám kezeléssel szeretnének javítani állapotukon.
Az említett terápia klinikailag igazolt, bizonyítottan hatékony fájdalom- és mellékhatásoktól mentes módszer az érszűkület, érelmeszesedés kezelésében. A húsz éve szabadalmaztatott készülék alacsony frekvenciájú és energiájú hanghullámok kibocsátásával veszi fel a harcot az érszűkülettel.
"A meghatározott frekvenciájú és intenzitású hang lokálisan alkalmazva eredményesen befolyásolja a perifériás érszűkület előrehaladását, enyhíti a panaszokat, növeli a járástávolságot - így sikeres kiegészítője lehet a belgyógyászati konzervatív kezelésnek. A kezelésnek ellenjavallata alig van, külsőleg alkalmazható, fájdalmatlan és rövid időtartamú. Bármikor ismételhető és nem igényel fekvőbeteg-intézeti hátteret, mellékhatásra nem kell számítani - mondja a feltaláló, Nagy Lajos.
Web: www.sonoterapia.hu