Hogyan mossunk kezet?

Számos helyen olvashattuk már, hogy ha nem mosunk rendesen kezet, egyszerre támad meg minket az E.coli, a szalmonella, a campylobacter, az MRSA, az influenzavírus és a norovírus is. Ehhez képest brit kutatások szerint csak a nők 61 százaléka, illetve a férfiak 37 százaléka mos kezet a mellékhelyiség meglátogatása után.

Joggal tehetjük fel a kérdést: mikor kell kezet mosnunk? És mennyi ideig? És mivel? Tekintve, hogy október 15-e, a kézmosás világnapja, a Daily Mail kutatásához fordultunk: ebben ugyanis fotókat készítettek szennyeződésérzékeny gél segítségével. Minél fehérebbnek látjuk a kezet, annál több szennyeződés található rajta. A kísérletből egyértelműen kiderül, hogyan és mennyi ideig kell mosni a kezünket ahhoz, hogy a lehető legkevesebb kórokozó maradjon rajta.

Gyors vizes öblítés

Valószínűleg mindannyiunkkal történt már olyan, hogy nem volt a környékünkön sem szappan, sem törülköző, mi pedig siettünk, úgyhogy csak megfuttattuk a kezünket a folyó víz alatt. Továbbmegyünk: a Michigan State University tavalyelőtti kutatása szerint az emberek negyede mindig így mos kezet, és főként a férfiak hajlamosak erre. Az azonban már a képeken is látszik , hogy a "csak öblítésnek" nincs sok értelme:a világító fehér kéz azt jelenti, hogy rengeteg baktérium maradt rajta. Vécélátogatás után az ürülékbaktériumoktól is tartanunk kell: egy brit felmérés szerint az emberek 28 százalékának maradnak ilyenek a kezén.

A kézmosás szabályai Hány másodpercig, és kezének mely részeit kell szappannal dörzsölni? Érdemes-e arra is figyelni, hogyan hagyja el a helyiséget, ahol kezet mosott? Rövid videónkban minden kézmosással kapcsolatos kérdésre választ kap.

Hat másodperc, szappan nélkül

A felmérések szerint az emberek átlagosan 6 másodperc alatt mosnak kezet, de sajnos ez sem elég - a brit egészségügyi szolgálat, az NHS például erre a műveletre 15 másodpercet ír elő, ráadásul úgy, hogy tenyereinket és az ujjainkat is gondosan összedörzsöljük. Ez viszont azt is jelenti, hogy kézfejünket, ujjbegyeinket és körmeink környékét például kihagyjuk. Jó hír azonban, hogy a kéztörlés során is megszabadulhatunk a szennyeződések egy részétől.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hat másodperc, szappannal

A kézmosás legfontosabb kelléke a szappan - ha szappant használunk, nehezen lehet rosszul kezet mosni, ezt ugyanis le kell mosnunk a kezünkről, és ha lemossuk, azzal a baktériumok is könnyebben távoznak. Az antibakteriális szappanoknak nincs külön hasznuk, mert a szennyeződések nagy részét a leghétköznapibb szappan is leviszi. A körmök környékét viszont a kísérlet szerint gyakran figyelmen kívül hagyjuk. Aki pedig mosatlan kezének körmeit kezdi el rágni, annak sok problémája lehet a későbbiekben.

Egy átlagos kézmosás után ennyi baktérium marad a kezünkön (a fehér foltok jelzik).

Egy átlagos kézmosás után ennyi baktérium marad a kezünkön (a fehér foltok jelzik) - Forrás: www.dailymail.co.uk

Tizenöt másodperc, szappannal

Az NHS szerint ennyi ideig kellene kezet mosnunk - ez viszont túl hosszú az általános, 6 másodperces hosszhoz képest. A Michigan State University korábban említett kutatása szerint csak az emberek 5 százaléka mossa 15 másodpercig vagy annál hosszabb ideig a kezét - ilyenkor pedig azon részeket mossák meg, amelyeket rövidebb kézmosások alatt nem, például a csuklók tájékát. Ez a képeken is kifejezetten jól látszik : a szennyezett területek ilyenkor csak a körmök környékén, esetleg csak az ujjbegyek legvégén jelentkeznek.

Harminc másodperc, szappannal

Az NHS-nél több időt javasol például az amerikai CDC (Centers for Disease Control an­d Prevention): szerintük a baktériumok eltávolításához 15-30 másodperces kézmosás szükséges. Míg legtöbbünknek ez irreálisan hosszú időnek tűnik, egy biztos: így lesz a legtisztább a kezünk. Ha 15 másodpercet el tudunk tölteni azzal, hogy szappannal megmossuk a kezünket, majd rendesen meg is szárítjuk utána, biztosak lehetünk abban, hogy a szennyeződések javát letakarítottuk.

Forrás: www.dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra