A New England Journal of Medicine című tudományos lapban jelent meg a beszámoló, amelyben egy 32 éves nő történetét írták le. Az asszony két hónapig szenvedett anális viszketéstől és vérzéstől, mielőtt orvoshoz fordult. A kivizsgálás során az orvosok vastagbél-tükrözést is alkalmaztak nála, ez pedig hamar fényt derített panaszai okára: egy kifejlett cérnagiliszta élt petéivel együtt a nő ánuszában.
Mint később kiderült, a nő 5 éves kislányának egyik osztálytársánál diagnosztizáltak korábban cérnagilisztát, és a nő tüneteivel párhuzamosan a lánya is tapasztalt anális viszketést.
Meglehetősen gyakori
Az eset első hallásra meglehetősen ijesztőnek tűnhet, pedig szakemberek szerint a bélférgesség gyakoribb, mint gondolnánk – különösen gyerekeknél. A Mayo Clinic szerint a Enterobius vermicularis, azaz a cérnagiliszta okozta férgesség a leggyakoribb típusú bélféregfertőzés az Egyesült Államokban. Az amerikai Járványkezelési- és Megelőzési Központ adatai szerint a gyerekek 50 százaléka megfertőződik vele.
A parazitafertőzés a peték lenyelésével terjed. Ha egy fertőzött ember megérinti a végbélnyílását, akkor az ujjára tapadt petéket aztán közvetlen érintkezéssel, vagy akár ruhán, ágyneműn keresztül is átadhatja másnak. Miután a peték kikeltek, a cérnagiliszta a vastag- és végbélben telepszik meg, a nőstények pedig éjszakánként a végbélnyílás körüli bőrre teszik le petéiket. Ez okozza a viszkető érzést az ánusz és a hüvely körül.
A cérnagiliszta-fertőzés szerencsére nem jár semmi komolyabb szövődménnyel, gyógyszeres kezeléssel a férgesség könnyen megszüntethető.
Forrás: health.com